Geleneksel çocuk oyunları kapsamımda Erzincan’da kaleli yakan top müsabakaları yapıldı. Kaleli Yakan Top nasıl oynanır. İşte kurallar...

Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının bir protokolü   kapsamında her yıl olduğu gibi bu yılda geleneksel  9. Sınıflarda  kaleli yakan top oyunu müsabakaları yapıldı.

Oynanmayan unutulmaya yüz tutmuş oyunların canlandırılması geleceğe aktartılması ve en önemlisi dijital bağımlılıktan ekran karşısından kurtarılarak gerçek ait oldukları yere sokaklara oyun alanlarına çekmek amaçlanılıyor.

Okul sporları tertip komitesi üyesi Murat Yalçınlaya kaleli yakan top oyununun nasıl oynandığını anlattı.

Çocukluğunuzda Oynadığınız Yakan Top, Yeni Kurallarıyla Kaleli Yakan Top. İşte Kuralları 2

KALELİ YAKAN TOP OYUNU NASIL OYNANIR?

Erzincan’da 28 şahsa Adli ve İdari işlem uygulandı Erzincan’da 28 şahsa Adli ve İdari işlem uygulandı

8 kişi asil 4 kişi yedek olmak üzere 12 kişiden oluşuyor. 18 metreye 9  metre bir alanda yani voleybol sahasında oynanıyor. Oyun sayışma ile başlanıyor. Sayışmayı kazanan takım oyun yada alan elde etme hakkına sahip oluyor. İşaret ile oyun başlıyor. A takımın kaleci oyuncusu  B takımın kaleci oyuncusu arkasında ki dip çizgide. B takımın kaleci oyuncusu A takımın dip çizgisinin arkasında geride işaret ile oyun başlıyor. Amaç kaleci oyuncu ile diğer rakip tarafta ki arkadaşları ile beraber paslaşarak ortada ki rakip oyuncuyu vurmak. Bütün oyuncuları vurduktan sonra oyun set bitiyor. 3 set üzerinden oynanıyor. 2 seti alan galip geliyor. Eğer setler 1-14 olursa, tekrar baştan sayışma yapılıyor. Bildiğimiz yakan toptan biraz farklılıklar var. Kaleci oyuncu var. Can tutma yok. Pas atma yok. Direk olarak rakibi vurmak için oyun dışı bırakmak için atılıyor. Kenar çizgilerine basan oyuncu eleniyor. Dip çizgiye basan oyuncu kaleci oyuncu oyuna girme hakkını kaybediyor. Bütün oyuncular böylelikle vurulduktan sonra  oyun bitiyor.

Çocukluğunuzda Oynadığınız Yakan Top, Yeni Kurallarıyla Kaleli Yakan Top. İşte Kuralları 3

ANA KURALLAR

Birincisi çizgi ihlali yapmamak. İkincisi top vücuduna değdikten sonra yere düşer yada oyun dışına çıkarsa vurulmuş sayılıyor oyuncu. Diğer türlü rakibe çarptıktan sonra takım arkadaşı topu havada tuttuğu zaman oyun devam ediyor. Dönüm o rakip arkadaşlarını vuruyor. Top hangi sahada kalmışsa vurulan oyuncu dışarıya çıkıyor. Topu alan arkadaş oyuna devam ediyor.

BU OYUNLARIN SEÇİLMESİNDE Kİ AMAÇ

Bu oyun öğrencilerin çok sevdiği bir oyun. Bütün oyuncular aktif bir halde oyunun içinde. Vuruldukları zaman bile oyunun içindeler.  Vurulan oyuncu dışarı çıkarak kaleci oyuncusunun yanına giderek kaleci oyuncusuna yardım ederek rakiplerini vurmaya çalışıyor.

Kaleli Yakan Top müsabakası sonucunda:

1.fen lisesi

2.erzincan anadolu lisesi

3.erzincan mesleki ve teknik anadolu lisesi

4.ipekyolu mesleki ve teknik anadolu lisesi

Editör: Haber Merkezi - A