Çiftçiler resmen yatırım amaçlı dikiyor. Ekeyim, biçerken para biçeyim isteyenlerin ilk tercihi. Herkes buna yönelmeye başladı, değeri altınla yarışıyor.

Safran, dünyanın en değerli ve nadir baharatlarından biri olarak bilinirken, bir avuç safranın fiyatının 1 gram altınla yarışır hale gelmesi, bu bitkinin ne kadar özel ve değerli olduğunu gösteriyor. Safran yetiştiriciliği, yüksek kazanç potansiyeliyle çiftçiler için cazip bir yatırım haline geldi. Türkiye'de ve dünya genelinde safran yetiştiriciliğine olan ilgi her geçen gün artıyor.

Safran Ek Altın Biç1

Safran, yüksek piyasa değeri sayesinde tarım sektöründe önemli bir yer ediniyor. Safranın kilogram fiyatının 600 bin TL'ye kadar çıkabilmesi, çiftçilerin emeklerinin karşılığını yüksek rakamlarla alabilmelerini sağlıyor. Safran yetiştiriciliği yapan çiftçiler, hasat sonrası elde ettikleri ürünlerin yüksek değeri sayesinde büyük kazançlar elde edebiliyor. Türkiye'de safran yetiştirenlerin sayısı giderek artarken, bu durum tarım sektöründe yeni bir kazanç kapısı olarak öne çıkıyor.

Aşureye ilgi arttı, kuruyemişçilerde yoğunluk yaşandı Aşureye ilgi arttı, kuruyemişçilerde yoğunluk yaşandı

SAFRANIN SAĞLIK VE KOZMETİK ALANLARINDAKİ KULLANIMI

Safran, yüzyıllardır tıp ve kozmetik alanlarında kullanılan bir bitki olarak pek çok fayda sunuyor. Safranın faydaları arasında depresyon ve anksiyeteyi azaltma, sindirim sistemini düzenleme, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleriyle hücreleri koruma ve göz sağlığını destekleme gibi etkiler bulunuyor. Antioksidan içeriği sayesinde safran, cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkiler gösteriyor ve cildi gençleştiriyor.

Editör: Haber Merkezi - SK