Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Erzincan’ı uyardı! ‘En az 7.4 deprem tehlikesi var’

Erzincan’da anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimi verildi Erzincan’da anne sütü ve emzirme danışmanlığı eğitimi verildi

Deprem Uzmanı Prof. Dr Naci Görür, Erzincan ile Bingöl Karlıova arasındaki Yedisu Fayına dikkate çekerek, ‘En az 7.4 deprem tehlikesi var’ açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür Erzincan ile Bingöl Karlıova bölgesindeki Yedisu Fayının tehlikesine dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

Naci Görür, “Bakın bu Erzincan ile Bingöl Karlıova arasındaki şu kısım bizim Yedisu Fayı dediğimiz faydır. Bu fay uzun süredir deprem üretmemiştir. Stres biriktirmektedir. Buradaki en son deprem 1784'te oldu. Burada 250 senede bir deprem oluyor. Bu yılın üzerinde 250 seneyi koyduğumuzda da bugünlere ulaşıyoruz. Sadece ben değil uluslararası deprem bilimcilerde burada deprem beklemektedir. Bu yazılıyor, çiziliyor.” Dedi


Ayrıca deprem uzmanı Erzincan’ın tarihsel sürecini değerlendirirken şu açıklamaları yaptı;
Görür, “Erzincan ile Karlıova arasındaki kısım kırılacak. Erzincan’da olan hem 1982 hem 1939 depremlerinin stres yüklediği ve henüz kırılmayan yer burası.

En az 7.4 deprem tehlikesi var. Bu bir, ikincisi ise burada Ovacık Fayı var. Ovacık Fayı da büyük depremlerden stres yüklenmiş olabilir. Veya burada diyelim ki 1982 Erzincan depremi ile stres seviyesi değişmiş olabilir. Burası yavaş bir fay… Yani stresi çok yavaş biriktiriyor. Yani birkaç bin senede bir 7’nin üzerinde deprem üretecek bir fay. Şimdi Tunceli bunların ortasında duruyor. Pülümür buranın dibinde duruyor. Yer bilimciler olarak biz, bu ülkenin evladı olarak; halkımızı, devletimizi, yerel yönetimlerimizi uyarmak mecburiyetindeyiz.” Dedi

Prof. Dr. Naci Görür Erzincan bölgesi için bilimsel kanıtlara dayanarak ciddi uyarıda bulunarak şunları söyledi:

Naci Görür, “Ben gece yatağa girdiğimiz zaman düşünüyorum. Herhangi bir gece, sabah kalkarsınız burada bir deprem olmuş olabilir.

Neden olabilir? Bilimsel kanıtlar var. Bu dediğim gibi en son depremlerden dolayı 1982-1939 burası kırılmamış. Stres birikmiş demek buraya kayaları parçalayacak kuvvet birikmiş demektir. O kuvvet kayaları parçaladığı zaman burası şak diye kırılıp deprem üretecek.” Diye açıklamalarda bulundu.

Erzincan Depremi Naci Görür Açık