Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’in kaporta üretim ekibinde yer alan yüksek mimar mühendisi olan Gündüz Sait Güngen 99 yaşına hayatını kaybettiği bildirildi.

Devrim otomobilinin 4 prototipini yapan 24 mühendisten biri olan 2 çocuk babası Gündüz Sait Güngen, 15 Mart'ta 99 yaşında hayatını kaybetti.

Güngen Devrim otomobilini yapan 24 mühendisten birisiydi.Devrim otomobilinden 4 prototipini yapan 2  çocuk babası olan Güngen 15 Mart’ta 99 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun yıllar Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında çalışan Güngen ,İnşaat Dairesi Başkanlığı görevinde de bulunmuştu.

1961 yılında üretilen Devrim  otomobilinin amblemini ve 'Devrim' yazısını son anda tasarlayıp, araca Güngen’in monte ettiği ortaya çıktı.

Huawei Pura 70 serisi satışa çıktığı anda tükendi Huawei Pura 70 serisi satışa çıktığı anda tükendi

 TCDD'den sonra ilk Sivil Havacılık Genel Müdürü olan Güngen , ardından ODTÜ Mimarlık Fakültesi kurucu öğretim üyeliği görevinde bulunarak , birçok öğrenci yetiştirdi.

 Güngen, 15 Mayıs 1961'de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikası'nda, 129 günde üretilen Devrim otomobilinin kaporta ekibinde yer aldı.

Güngen, ailesi, yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı cenaze töreniyle Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedildi.

İstiklal Savaşı gazilerinden Mehmet Adil Güngen'in oğlu olan Gündüz Sait Güngen, 15 Mayıs 1961'de dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in talimatıyla, Eskişehir Demiryolu Fabrikası'nda, 129 günde üretilen Devrim otomobilinin kaporta ekibinde yer almıştı.

Devrim otomobilinin 4 prototipini yapan 24 mühendisten biri olan 2 çocuk babası Güngen, 15 Mart'ta 99 yaşında hayatını kaybetti. Güngen, ailesi, yakınları ve çok sayıda kişinin katıldığı törenle Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.