Prof. Dr. Canan Karatay, sağlığı iyileştiren ve doğal ilaç etkisi taşıyan bitkiler hakkında sık sık çeşitli açıklamalarda bulunmaktadır. Son açıklamalarında dikkat çektiği mucizevi bitki olarak bilinen bitki ise "ısırgan otu" olarak karşımıza çıkar. Isırgan otu, bilimsel adı Urtica dioica olan, dikenli ve sert yapraklara sahip bir bitkidir ve özellikle damar tıkanıklığına ve kandaki mikropların temizlenmesine yardımcı olur.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın önerdiği bu bitkinin sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Isırgan otunun yaprakları ve kökleri tüketilerek çeşitli sağlık faydaları elde edilebilir. Bu bitki, anemi ve kronik yorgunluğun hafiflemesine yardımcı olabilir ve kandaki zararlı maddelerin atılmasına destek sağlar.

Isırgan otunun faydaları nelerdir;

·         Isırgan otu içinde bulundurduğu A ve C vitaminleri, beta karoten ve mineraller içermesi açısında cilt sağlığı için önemli bir besindir. İçinde bulundurduğu bu bileşenler sayesinde ciltteki iltihaplanmayı azaltmaya ve akne gibi cilt sorunlarının tedavisine katkı sağlar.

·         Kansızlık için etkilidir ve demir eksikliğine iyi gelir.

·         Vücuttaki ödem ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

·         Anne sütünün artmasına katkı sağlar.

Kulak çınlaması neden olur? Hangi durumda doktora gidilmeli? Kulak çınlaması neden olur? Hangi durumda doktora gidilmeli?

·         Kanı temizler, adet söktürücü etkilere sahiptir.

·         İştahı artırır ve müshil etkisi bulunur.

·         İdrar yolları enfeksiyonu ve iltihaplarına karşı etkilidir.

·         Nefes yollarını açar ve şiddetli baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

·         Böbrek taşı ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olabilir.

·         Kansızlık ve şeker hastalığına karşı faydalıdır.

Formun ÜstüBu faydalarının yanı sıra ısırgan otunu sadece bitki olarak değil, aynı zamanda çay olarak da tüketebilirsiniz.

Canan Karatay; KansızlıkIsırgan otu çayı nasıl yapılır?

Malzemeler:

·         1-2 çay kaşığı kuru veya 3-4 yaprak taze ısırgan otu

·         2 su bardağı su

·         İsteğe bağlı tatlandırıcılar (bal, limon ve zencefil)

Yapılışı:

Uygun bir kapta su kaynatılır ve kaynatıldıktan sonra altı kapatılır. Taze ise 3-4 yaprak, kuru ise 1-2 çay kaşığı kadar ısırgan otu suya eklenir. Yapraklar suya karıştırıldıktan sonra 5-10 dakika boyunca demlenir. Demleme süresi ne kadar uzun olursa çayın tadı o kadar keskin olur. Bu nedenle çok demlenmeden çay süzülür ve isteğe bağlı olarak çeşitli tatlandırıcılar ile lezzetlendirilir. Isırgan otu çayının tadını herkes sevmeyebilir, bu yüzden lezzetlendirmek için bal, limon veya zencefil gibi doğal tatlandırıcılar ile daha içilebilir hale getirebilir. Isırgan otu çayını isteğe göre sıcak veya soğuk servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

Canan Karatay Açıkladı İşte O Bitki Ve Faydaları…1