Market ve manavlardan aldığımız sebze ve meyveleri tüketmeden önce üzerinde bulunan virüs, bakterileri yok etmek için genellikle sirkeli suda bekletme yöntemiyle temizlemeye çalışırız. Ancak son yapılan araştırmalar, bu yaptığımız uygulamanın aslında sebze ve meyveleri daha tehlikeli hale getirdiğini ortaya koydu. Peki, sebze ve meyveleri sirkeli suda yıkamanın potansiyel zararları nelerdir ve hangi yöntemle doğru yıkama elde ederiz?

Uzman Diyetisyen olan Eda Balcı, sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde sıkça kullanılan pestisitlerin, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini vurgulayarak, tarım ürünlerinin sirkeli suda bekletmenin faydasız olduğunu ifade etti.

Pestisitlerin insan vücuduna zararları nelerdir?

Balcı, sebze ve meyvelerde bulunan kimyasal kalıntıları temizlemek için sirkeli su kullanmanın yerine farklı alternatif yöntemlere başvurmanın önemini vurguladı. Ayrıca, pestisitlerin meyve ve sebzeler aracılığıyla insan vücuduna girmesinin, dolaşım sistemi, kardiyovasküler sistem, böbrek, karaciğer ve sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini belirterek, sirkeli suyun işe yaramadığını ifade etti.

Çocuğun tırnak yeme alışkanlığını önlemek ve bırakmak için pratik yöntemler nelerdir? Çocuğun tırnak yeme alışkanlığını önlemek ve bırakmak için pratik yöntemler nelerdir?

 ‘SİRKELİ SU BİR İŞE YARAMIYOR’

Eda Balcı, meyve ve sebzelerin temizlenmesiyle ilgili halk arasında yaygın olarak yapılan yanlışlardan birinin sirkeli suda bekletmenin olduğunu ve çoğu insanın bu yöntemi ilk tercih ettiğini belirtti. Ancak,  sirkeli su içinde bekletilen meyve ve sebzeler sadece mikroorganizma yükünü azaltmada etkili olduğunu ve pestisit kalıntılarının yok etmede işe yaramadığını ifade etti.

Bu konuya ek olarak yapılan araştırmalarda, sirkeli suda bekletilen meyve ve sebzelerde pestisitlerin büyük bir kısmının hala varlığını sürdürdüğünü gözlemlemişlerdir. Yıkama suyuna sirke eklenmesinin ana sebebi, asidik bir ortam oluşturan sirkenin, yetersiz yıkama durumuna karşı olası bir zararlı maddenin gıdadan uzaklaştırmasına yardımcı olmasıdır dedi.

karbonat

SİRKELİ SU YERİNE KARBONATLI SUYUN ÖNEMİNİ VURGULADI

Eda Balcı, Meyve ve sebzeleri temizlemek için en etkili yöntemin karbonatlı suda bekletme olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Bikarbonat yani İngiliz karbonatı olarak bilinen karbonattan 10 gram kadar alıp suya ekleyip sebze ve meyveleri en az 10 dakika bekletmek ve ardından iyice durulamak, pestitsit kalıntılarının giderilmesindeki en etkili yöntemdir. Eğer istenilirse, karbonatlı sudan sonra mevte ve sebzeleri sirkeli suda da yıkanarak bakterilerden ve diğer zararlı maddelerden tamamen arındırılabilir” ifadelerini kullandı.