Finans Uzmanı döviz krizine değinerek, yatırımcılara da ek Birgiler verdi. İşte tüm ayrıntılar…

Dolar kurunda yaptığı yorumlarla ile sık sık gündeme gelen Selçuk Geçer, yeni tahminlerini açıkladı. Yeni zirvelere çıkan dolar kuru son olarak 28,11 TL seviyesine çıktı. Ortadoğu’daki kaos dünya ekonomilerini etkiledi. Dolar kurundaki yükselişin ise belli bir süre devam etmesi tahmin ediliyor.

SINIRLI MÜDAHALE EDİLİYOR

Merkez Bankası tarafından kurda baskı yapıldığını ifade eden uzman isim, kura müdahale dönemini sona erdirdiklerini ve kuru dengelemek için döviz satışı yapmayı durduğunu duyursalar da TCMB’nin piyasalar üzerinde sınırlı sayıda müdahalede bulunduğunu ifade etti.

Dolar kurunda şok değerlendirmelerden dolayı, geçtiğimiz sürelerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) dikkatini üzerine alan Selçuk Geçer yeni bir rakam açıkladı. Dolar kuru için şok tahminini açıkladı.

dolar-3

DOLARIN GERÇEK DEĞERİ

Kurlar üzerinde müdahalelerin olduğunu iddia ederek, Merkez Bankası yönetiminde enflasyon ile çalışan ücretlerinin doğru orantıda olmadığını, Türkiye'nin bir kümülatif enflasyon sorunu olduğunu söyledi. Dolar kurunun gerçek değerinden çok uzak olduğunu açıklayarak açıklamalarına devam etti.

Madeni para kıtlığı esnafı canından bezdirdi! Madeni para kıtlığı esnafı canından bezdirdi!

Ekim ayı sonunda açıklanacak FED kararını işaret etti. Tahminlerine göre, 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleşecek. 2023 yılı için son faiz artışı olacağını söyleyerek, 2024 yılında yüksek faizlerin bir süre daha devam edeceğini paylaştı.

DOLAR

ÖNCE 45 TL SONRA 60 TL OLACAK

Ekonomi politikaları kapsamında yükselişlerin 31 Mart tarihinden sonra hızlanacağı paylaşıldı. Parasal sıkılaşma dönemine gireceği söylenen Türkiye için, bu süreçte çok büyük ekonomik sorunlar yaşanacağı paylaşıldı. Dolar kurunun 31 Mart seçimlerine kadar 35 TL'ye kadar yükseleceğini söyledi.

Selçuk Geçer, 28 Mayıs tarihinde olduğu gibi kur patlaması yaşanacağını işaret etti. Dolar kurunun gerçek değerinin 45 TL olduğunu belirtti. 2024 yılının enflasyonu ile birlikte Haziran 2024 arihinde doların 60 TL'ye kadar yükseleceğinin altını çizdi.