Altın fiyatlarındaki bu yükseliş yatırımcılar ve uzmanlar arasında büyük bir heyecan oldu. JP Morgan 2023 yılının sonunda ve 2024 yılında ons altın fiyatları yeni rekorlar kırması bekleniyor.

Altın fiyatları piyasada oluşan dalgalanma içerisinde gösterdiği dirençle dikkatleri çekiyor. Çeyrek altın ve ons altın gibi kıymetli metaller, yatırımcılar için göz dolduruyor. Fiyatlardaki ani değişiklikler binlerce vatandaş tarafından yakından takip ediyor ve bu piyasada uzmanlaşmış bankaların yılsonu tahminleri ise büyük bir sürprizle bekleniyordu.

külçe altın

A101 7 Aralık Aldın Aldın Katalogu çıktı! A101’e Toshiba 58" Ultra Hd Android Tv geliyor A101 7 Aralık Aldın Aldın Katalogu çıktı! A101’e Toshiba 58" Ultra Hd Android Tv geliyor

BANKA TAHMİNİNİ AÇIKLADI

2023 yılının sonlarında fiyatların daha da hareketleneceği 2024 yılında da zirveye çıkacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar "Özellikle yılsonu etkisini göreceksiniz" şeklinden açıklamalar yapıyor.

JP Morgan, 2024 yılında ons altın fiyatlarının yeni rekorlara ulaşmasını bekliyor. ABD merkezli bu dev finans kuruluşu, olası bir resesyon öncesi altın piyasasında büyük bir fırsat gözlemliyor. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte altın fiyatlarının yılsonuna kadar 2.000 dolar/ons seviyesini aşabileceğini öngörüyor.

JP Morgan'ın Küresel Emtia Araştırma Müdürü Greg Shearer, ABD Merkez Bankası'nın 2024 yılının ikinci çeyreğinde faiz indirimlerine başlaması beklentisinin gerçekleşmesinin, ABD'de reel getirilerin düşmesinin altın için "önemli bir itici güç" olacağını vurguluyor. Bu, altın yatırımcıları için büyük bir haber olabilir.

2024 yılının son çeyreğine yönelik JP Morgan'ın tahmini ise oldukça iddialı. Banka, ons altın için ortalama fiyat hedefini 2.175 dolar olarak belirliyor.

Gram Altın 22

Ancak bu öngörüye geçmeden önce ABD'de hafif bir resesyon yaşanabileceğini belirtiyor. Bu beraberinde risklerin yukarı yönlü olduğu anlamına geliyor.