ERZİNCAN KARANLIK KANYON YERİ

Karanlık Kanyon ülkemizin Erzincan iline bağlı Kemaliye ilçesinde yer alan ve dünyanın en büyük kanyonlarından biri olarak bilinen doğa harikası olarak karşımıza çıkmaktadır. Munzur Dağları ile Fırat Nehri'nin arasında yer alan Kanyon gizemli atmosferi ve karanlık yapısı ile ziyaretçilerini çekmektedir. Her sene on binlerce ziyaretçi kanyonu ziyaret etmektedir.

ERZİNCAN KARANLIK KANYON  ÖZELLİKLERİ

Ülkemizin sayılı doğa harikaları arasında yer alan Erzincan ilinde yer alan Karanlık Kanyon yaklaşık yarım kilometre derinliğe ve genişliğe sahiptir. Ziyaretçilerine inanılmaz doğa atmosferi sunan Karanlık Kanyon'da birçok aktivite yapılmaktadır. 

Erzincan’da operasyonları yürüten jandarma komutanlarına 'Başarı Belgesi' verildi Erzincan’da operasyonları yürüten jandarma komutanlarına 'Başarı Belgesi' verildi

ERZİNCAN KARANLIK KANYON TARİHİ

Tarihe damgasını vuran Karanlık Kanyon 132 yıl boyunca kuşaklar boyu insanların kendi elleriyle kazınarak oluşturulmuştur. Ülkemiz için coğrafi önemi ne kadar büyükse dünya içinde bu kadar önemlidir.. Eşsiz bitki örtüsü, vahşi yaşamı ile gündeme çıkan Karanlık Kanyon sarp kayalıkları ile de doğa tutkunlarını kendine çekmektedir. Vazgeçilmez bir destinasyon olmasının sebebi de macera arayanların mekanı haline gelmesidir. Kanyon'da birçok aktivite yapılmaktadır. Kampçılık, kano, rafting gibi doğa sporları için gerekli ortam hazırdır.

 Kemaliye ilçesinde bulunan karanlık kanyonda tur imkanı bulunmaktadır. Botla yapılan ve yaklaşık olarak 1,5 saat süren yolculuktan sonra kanyona ulaşılabilmektedir. Fırat Nehri'nin inanılmaz manzaralarına tanık olunduğu ziyaret sırasında kanyonun etkileyici görünümü gözler önüne serilmektedir. Karanlık Kanyon yıl içerisinde on binlerce ziyaret almaktadır. Erzincan ilçesinin bölge turizmine katkısı çok büyüktür. Bu güzellik sayesinde Kemaliye'nin kalkınması sağlanmaktadır.

Kanyonun çevresinde bulunan köy ve kasabalardaki birey, ekonomik olarak çalışmalar sergileyerek geçimlerini sağlayabilmektedirler. Karanlık Kanyon gelecek nesillere aktarılacak doğal güzelliği ve ekolojik dengesi koruma altındadır. Bu konuda yerel yönetimler ve çevre örgütleri birçok çalışma yapmaktadır. Benzersiz bir doğaya hakim olan Erzincan Karanlık Kanyon insanın hayatında bir kere bile olsa gidip görmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi