Dünyanın farklı noktalarında birçok farklı doğal oluşum bulunurken dünyada sadece 2 tane bulunan bu oluşumun biri de Türkiye'de yer alıyor. Cadı Kazanı olarak bilinen bu Şelale 1988 yılında Tabiat Anıtı olarak tescillenmiş olmakla birlikte koruma altına alındı. Türkiye'de bu özelliği taşıyan başka bir şelale bulunmuyor.

TÜRKİYE'NİN TEK CADI KAZANI

Türkiye'de sadece tek bir yerde bulunan bu şelale türü Cadı Kazanı olarak biliniyor. Hala oluşumunu sürdüren oyuklar görülürken dünyada örneği olan ikinci şelale ise Kanada'nın Jasper şehrinde Maligne Kanyon’u içerisinde bulunan Maligne Şelalesi olarak biliniyor.

Cdsll

Erzincan’da kuaförlerin hafta tatili ne zaman olacak? Erzincan’da kuaförlerin hafta tatili ne zaman olacak?

Cadı kazanı şelaleleri dünyadaki en tehlikeli şelaleler arasında yer alıyor oluşumları ise hala devam eden şelale türleri olarak biliniyor. Düzce'de bulunan bu Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı, çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikleri de içerisinde barındırıyor Yer yer Anıt ağaçlarında İçerisinde bulunduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahip bu yer Türkiye'nin tescil edilen ilk tabiat anıtlarından biri olarak bilinmektedir.

500 metre dere boyunca anıt ağaçlar, 3 adet şelale bir de cadı kazanı adı verilen bir bölüm bulunmaktadır. Ağaçların arasında şiddetli bir şekilde akan sular büyük köpükler halinde dökülerek cadı kazanı içinde bulunan derin kayalıkların arasında kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ileriden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürüyor.

Karar'da yer alan habere göre, Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı koruma altına alınan doğal bir varlıklar arasında yer alıyor. Zengin bitki örtüsü ile birlikte su sesi ile bütünleşen bölge mesire ve piknik alanları ile birlikte Doğa yürüyüşü parkurları kamp alanları, orman içi dinlenme tesisiyle muhteşem bir doğal ortam oluşturuyor.

Editör: Haber Merkezi - SK