Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Murat Şat, son dönemde yaşanan COVID pandemisi ve ardından meydana gelen deprem felaketiyle birlikte artan hareketsizlik ve teknoloji bağımlılığı sorunlarına dikkat çekti.

M U R A T Ş A T E B Y Ü

Spor bilimleri fakültesi olarak bu sorumluluğun farkında olduklarını belirten Dekan, şu ifadelere yer verdi: “Biliyorsunuz ki COVID döneminde dünya büyük bir sınavdan geçti. Arkasından büyük bir felaket olarak depremle karşı karşıya kaldık. Bu durumla birlikte insanlar hareketsizlikten, teknoloji bağımlılığından ve bunun sonucunda obeziteden muzdarip oldu. Bu nedenle, spor bilimleri fakültesi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Hepimiz, üniversitemizin seçkin öğrencilerini teknoloji bağımlılığından ve obeziteden uzaklaştırıp spor yapmalarını teşvik etmek için ne yapabileceğimizi düşündük.

“Öğrencilerimiz için elimizden gelen her şeyi yapacağız”

Çiftçilere Önemli uyarı! Mutlaka tedbir alın Çiftçilere Önemli uyarı! Mutlaka tedbir alın

Dekan Şat, üniversitelerinde teknoloji bağımlılığından ve obeziteden uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “İki sene önce üniversitemizde ilk kez Ergan Kampı Ulusal Tenis Turnuvası düzenlendi. Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş'a da buradan teşekkür etmek istiyorum. Rektörümüz Prof. Dr. Akın Levent her zaman bize destek veriyor. Bu tenis turnuvasından sonra ekibimle birlikte şunu sorguladık: Neden bu spor dalını üniversitemizde daha fazla vurgulamıyoruz? Amacımız, gençleri teknoloji bağımlılığından uzaklaştırmak. Bu amaçla, Gençlik Spor İl Müdürlüğü'nün desteğiyle bu yıl ücretsiz kort tenis kursu başlattık. Bu, bizim sorumluluğumuzdu ve bu yönde adım attık. İkinci olarak, Ergan Dağı Türkiye’nin en uzun pistlerinden biri. Bizlerde "Kayak Bilmeyen Kalmasın" isimli bir proje başlattık. İsteyen öğrencilerimize yönelik bir proje. Bu yıl, bölüm başkanı ve milli kayak antrenörü Dr. Cemalettin Budak'ın desteğiyle Ergan Dağı'nda öğrencilere ücretsiz kayak eğitimi verdik. Bu şekilde, spor bilimleri fakültesi olarak üniversitemize ve toplumumuza nasıl katkıda bulunabileceğimizi düşünerek bazı adımlar attık. İnşallah, bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca, belirtmek gerekirse, tüm öğrencilerimiz değerlidir. Fakültemizde iki bölüm bulunmakta: Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Spor Yöneticiliği. Ayrıca, antrenörlük eğitimi bölümümüz de mevcut. Bu yıl öğrenci taleplerinde bulunduk, öğrencilerimiz gelecek. Ayşe Kader Yavuz bizi kayakta temsil etti. Güreşte temsil eden Elvira Kamalı öğrencimiz var. Onun ardından karate, muay thai ve badminton gibi çeşitli branşlarda ülkemizi, memleketimizi ve fakültemizi temsil eden milli sporcu öğrencilerimiz bulunmaktadır. Onlar için elimizden gelen her şeyi her zaman yapacağız” ifadelerine yer verdi.