CHP, Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne itiraz etti ve konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar verdi ve iptal istemini de karara bağlayacak.

Araçların satış ve devrinin yapılabilmesi için Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ödenmiş olması gerekiyor. Milyonlarca vatandaş ilk taksitlerini ödedi, ancak ikinci taksit kasım ayında ödenmesi gerekecek.

CHP, getirilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne itiraz etti ve kararın iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Erzincan’da iş arayanlara fırsat! İş-Kur duyurdu: En az ilkokul mezunu 108 işçi alınacak Erzincan’da iş arayanlara fırsat! İş-Kur duyurdu: En az ilkokul mezunu 108 işçi alınacak

KRİTİK GÜN 28 EYLÜL

Anayasa Mahkemesi, motorlu taşıtlardan ek vergi alınmasını öngören düzenlemenin hem iptali hem de yürürlüğünün durdurulması başvurusunu inceledi.

Mahkeme, dosyayı 28 Eylül Perşembe günü esastan görüşmeye karar verdi ve iptal istemini de karara bağlayacak.

YÜZDE 87 ÖDEME GERÇEKLEŞTİ

Düzenleme ile 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde ödemelerin ağustos ve kasım ayları olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırıldı.

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lirayla hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti.