Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı Ekonomik Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi Mart ayında 100,0 iken, Nisan ayında yüzde 1,0 oranında azalarak 99,0 değerini aldı. Bir önceki aya göre Nisan ayında tüketici güven endeksi yüzde 1,4 oranında artarak 80,5 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi aynı düzeyde kalarak 103,5 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,8 oranında azalarak 117,1 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 oranında artarak 115,5 değerini, inşaat sektörü güven endeksi aynı düzeyde kalarak 88,6 değerini aldı.

Bayraktar, ”Karadeniz için yakında müjdeli haber vereceğiz” Bayraktar, ”Karadeniz için yakında müjdeli haber vereceğiz”

Ekonomik Güven Endeksi Nedir?

Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma yönelik beklentilerini, değerlendirmelerini ve eğilimlerini gösteren bileşik endekse, ekonomik güven endeksi denilmektedir. İngilizcesi “economic confidince index” olan bu bileşik endeks, mevsim etkilerinden arındırılmıştır. Ayrıca tüketici güven endeksi;

  • Hizmet,
  • Perakende Ticaret,
  • Reel kesim ve
  • İnşaat sektörleri gibi güven endekslerini ağırlıklı olarak kapsamaktadır.

Bu nedenle ekonomik güven endeksi; bileşik bir endeks türü olup, alt kategorileri içermektedir.

Farklı sektörlere bağlı olan alt endeksler, her ayın ilk iki haftasında hazırlanan verilerin kullanılması ile hesaplanmaktadır. Bu bağlamda ekonomik güven endeksinin 100’den yüksek ya da düşük çıkması ise ekonomik duruma dair fikir vermektedir. Endeksin 100’den küçük olması iyimser, büyük olması ise kötümser bir duruma işaret etmektedir. 

Kaynak: İHA