Konuyla alakalı son olarak Bakan Vedat Işıkhan önemli açıklamalarda bulunmuştu. Peki; 29 Ekim emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? İşte 100.yıl Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi ödemeleri!

Emekliye 5 bin TL ikramiyenin yatırılacağı tarih milyonlarca kişi tarafından bekleniyor. Bu kapsamda; güncel olarak "100.yıl emekli ikramiyesi yattı mı? SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak, bugün mü?" sorularına yanıt aranırken gözler gelecek resmi açıklamalara çevrildi ve Kasım ayının ikinci haftası işaret edildi. 

5 BİN TL EMEKLİ İKRAMİYESİ YATIRILMA TARİHLERİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışmayan emeklilere verilecek 5 bin liralık ikramiyeyle ilgili açıklama yaptı. Çalışmalarda sona gelindiğini belirten Bakan Işıkhan, ödemelerin 15 Kasım’ı geçmeyeceğini söyledi. Çıkarılan yasaya göre emekli ikramiye ödemesi tek seferlik olacak ve bu yıla özgü olarak ödenecek. İkramiye çalışan emeklilere verilmeyecek. Aynı zamanda dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar da bu ikramiyeden faydalanabilecek. Öte yandan emeklilere 5 bin liralık ikramiye ödemesinin 15 Kasım’a kadar yapılacak olup toplamda 12,2 milyon emekliyi ilgilendirecek. Ödemelerin bütçeye toplam maliyeti ise 61 milyar lira olacak.

KİMLER ÖDEME ALAMAYACAK?

Emeklilere 5 bin lira ödenmesini öngören madde TBMM'de kabul edildi. 1-31 Ekim 2023 arası herhangi bir tarihte, sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar dahil, çalışması olanlar veya faaliyette bulunanlar ile yaşlılık aylığı almaktayken bu aylıkları kesilmeksizin ilgili düzenlemede sayılan iş yerlerinde çalışanlar ödeme kapsamında olmayacak.

Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödemeye imkan veren bir dosya üzerinden ödeme yapılacak. Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından yüzde 25 oranında kesilerek, yoksa genel hükümlere göre geri alınacak.

KİMLER EMEKLİ İKRAMİYESİ ALABİLECEK?

Akaryakıt fiyatlarındaki  indirimler araç sürücülerini şok etmeye devam ediyor! Akaryakıt fiyatlarındaki indirimler araç sürücülerini şok etmeye devam ediyor!

5.000 TL emekli ikramiyesi ödemeleri çalışan SSK ve Bağ-Kur emeklileri dışında tüm emekliler alabilecek. EYT kapsamında emekli olan ve çalışmayan emekliler de 5.000 TL emekli ikramiyesinden yararlanabilecek. Emekli ikramiyesinden ayrıca Dul ve Yetim Aylığı alanlara pay sahipliği oranında ödenecek. Sürekli İş göremezlik geliri alan kişilerde iş göremezlik oranları çerçevesinde ikramiye alabilecekler.

Kaynak: Haber Merkezi