Erzincan İliç ilçesinde altın madeni işleten özel bir firmanın işletmesinde bulunan maden ocağında göçük meydana geldi. Alınan ilk bilgilere göre maden bölgesinde göçük meydana geldi. Göçük altında kalan kişi sayısı belli değil. Göçük altında kalan yaralı ve ölü sayısı hakkında net bir bilgi bulunamamakla birlikte,  Erzincan’dan AFAD, İtfaiye, sağlık personeli ve güvenlik güçleri olay yerine sevk edildi.  

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, olayla ilişkin ilk bilgileri aktararak, "Madene giren toprakların fabrika dışında istiflendiği bir alan bulunuyor.  Bu alanda toprak kayması sonucu o olanda toprak kaymasında bazı işçilerimizin toprak altında kaldığına dair bir ihbar aldık.  Şu anda kriz merkezindeyiz. Bütün ekipler buradadır. AFAD, UMKE , 112 hepsi buradadır. Şu anda durumu netleştirmeye çalışıyoruz. Şu an burada fabrika,  taşeron yetkilileri  ve  kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Can kaybıyla ilgili net bir rakam veremeyiz" dedi.

 İçişleri Bakanı Yerlikaya ise, "Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan göçükte 9 kişiye ulaşılamıyor. Yaklaşık çevre illerden bu alana 400 kişi  gönderildi. 400 kişi  tarafından arama kurtarma yapılıyor." ifadelelerine yer verdi.

İliç Altın madeninde 13. Gün. Risk durumu nedir? Neler Yapıldı? İliç Altın madeninde 13. Gün. Risk durumu nedir? Neler Yapıldı?