Erzincan pancar ekicileri, Karaman’dan destek bekliyor!

Erzincan- Erzurum Şeker fabrikalarının aldığı karar doğrultusunda, pancar ekicilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’dan çözüm bekliyor.

Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre

“Çiftçilerimizin Pancar Ekimindeki C Kotası için Ziraat Odası Başkanı Ahmet Çıldır, Milletvekilimiz Sayın Süleyman Karaman ile görüşmeler yapmış konu kendisine anlatılmıştır. Sayın Vekilimiz Türk Seker ile görüşmeler yapacağını belirtmiştir.” Diye açıklama yapıldı.

Erzincan Erzurum Şeker Pancarı

Erzincanlı SMA Hastası Nilperi’ye umut için! Erzincanlı SMA Hastası Nilperi’ye umut için!

Daha önce yaptığımız habere göre; Erzincan-Erzurum şeker fabrikası almış olduğu yeni karar ile şeker pancarı üreticisini mağdur edildiği ifade edildi. Fabrika aldığı bu karardan geri adım atılmaz ise çiftçi, pancar ekiminden vazgeçeceğini açıkladı. Tercan Ziraat Odası Genel Sekreteri Ziraat Yüksek Mühendisi Abdulkadir Karahan, fabrikanın aldığı karardan bir an önce karardan vazgeçilmesini istemişti.

Tercan Ziraat Odası Genel Sekreter Karahan ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Şeker fabrikasının dönem başından tüm üreticiye” istediğiniz kadar ekim yapabilirsiniz. Pancarlarınızı belirlenen taban fiyatı olan 1800 TL/ton den alacağını ifade etti. Yalnız şimdi alınan karar ise belirlenen kota dışındaki fazla pancarın 1400 TL’den verileceği oldu”  söylemlerinde bulunmuştu.

Seker Fab.

Karahan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; ”kesinlikle bu karar kabul edilemez. Acilen bu karardan geri dönülmeli. Yoksa bölgemiz şeker pancarı eken üreticilerimiz çok büyük mağdur olacaktır. Üreticilerimizden gelen yoğun şikayet üzerine 2024 yılı üretimden çekileceğini belirtmişlerdir. Bu konuda fabrika yönetimi ekerken kota fazlasında herhangi bir mağduriyet olmayacağını söyledi. Şimdi böyle uygulama büyük mağduriyetlere sebep olmuştur.