Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda Ziraat Yüksek Mühendisi Ümit Karataş'tan teorik eğitim alan kadın kursiyerler, Çatalarmut Köyü’nde arı kovanlarının içerisinde uygulamalı eğitim de aldılar. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje sonrasında eğitim alan kursiyerlerin oldukça mutlu oldukları gözlendi. 

Projenin kapanış programına Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ve Erzincan Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Rahmi Özendi katıldı. 

Erzincan’da Arı Sütü Üreten 15 Kadın Var (1)

Kapanış programında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, bir hafta süren eğitim sonrasında 15 kursiyerin arı sütü üretmeyi öğrendiğini belirterek, “Erzincan’da arı sütü üreten kadınların olduğunu bilmek ilimiz adına gurur verici. Bundan sonra arıcılık ürünleri içerisinde özel bir yere sahip olan arı sütünü üretebileceksiniz. Bu süreçte Müdürlüğümüz, enstitülerimiz ve birliğimiz her zaman sizlere destek olacak. Hayatın her alanında olduğu gibi arıcılık sektöründe de başarılı olacağınıza tüm kalbimle inanıyorum. Tarımsal üretim sizlerin emeği ile daha da ileriye gidecek” diye konuştu.

Erzincan'ın en iyi liseleri belli oldu Erzincan'ın en iyi liseleri belli oldu

Erzincan’da Arı Sütü Üreten 15 Kadın Var6

Programda konuşan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu ise, Erzincan’da başarılı bir kurs programını tamamladıklarını ifade ederek, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün her zaman hem kursiyerlerin hem de Erzincanlı arıcıların yanında olacağını kaydetti. Arıcılığın Türkiye’de büyük bir sektör olduğunu belirten Enstitü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu, Erzincan’da da sektörün oldukça geliştiğini ancak bununla yetinmemek gerektiğini daha çok üretmemiz gerektiğini söyledi.

Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ise kadın kursiyerleri tebrik ederek, Erzincan’da tarım sektörü adına yaşanan gelişmelerin çok sevindirici olduğunu söyledi.

Erzincan’da Arı Sütü Üreten 15 Kadın Var (3)

Törende daha sonra kursiyerlere belgeleri verildi. Ayrıca Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından kursiyerlere kovan, balmumu ve arı sütü üretmek için gerekli olan malzemeler hediye edilirken, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü de kursiyerlere eğitim seti hediye etti.

Editör: Haber Merkezi - SK