Erzincan'da 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı! Erzincan'da 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık günü sebebi ile Erzincan’da yürüyüş gerçekleştirildi.

Saat kulesinden başlayan yürüyüş Cumhuriyet meydanında son buldu. Düzenlenen yürüyüşe Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay, Erzincan Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci, Erzincan’da hizmet veren özel bakım evleri, özel bireyler ve vatandaşlar katıldı.

Farkındalık yürüyüşünde ‘Otizm fark et kabul et bizimle yürü’ pankartı açılarak yürüyüş gerçekleştirildi.

Cumhuriyet meydanında sonlanan yürüyüş etkinliği meydanda çeşitli etkinliklerle devam etti. Burada özel bireyler tarafından folklor gösterisi yapıldı.

Etkinlikte konuşma yapan , Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Serdar Demirci: “Bugün burada dünya otizm gününü kutlamak ve farkındalık üretmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Otizm spektrum bozukluğu her otizmlinin benzersiz deneyimlediği bir durumdur.  Bugün otizmli bireylerin güçlü yanlarını kutlamak ve onlara destek olmak için önemli bir fırsattır. Otizm çeşitliliğinin ve zenginliğinin vurgulayarak toplumumuzda daha fazla anlayış ve kabulünü oluşturulmasına katkıda bulunabiliriz. Hep birlikte otizmli bireylerin haklarına saygı göstererek onları destekleyerek ve eğitimlerini güçlendirerek daha kapsamlı bir dünya inşa etmek için çalışmalıyız. Unutmayalım ki farklılıklarımız bizi güçlendirir ve bir araya geldiğimizde daha büyük bir toplumsal dönüşüm sağlayabiliriz.

Son olarak konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay ise; “bugün 2 Nisan Dünya Otizm Günü’nü kutlamak üzere burada toplandık. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizmli çocuklar var. Sayısı artmaktadır. Her yüz çocuktan 3 tanesi otizmli doğmakta. Bu doğuştan gelen bir rahatsızlık. Bizlerde otizmin farkındalığını artırmak için böyle bir etkinlik düzenledik.” Dedi.

Konuşmalarının ardından otizmli bireyler tarafından müzik dinletisi yapıldı. Son olarak mavi balonlar gökyüzüne bırakıldı.