Kuru kuzugöbeği mantarı, çam ormanlarının bulunduğu her yerde olan ve her derde deva olan bir bitki türüdür. Bu bitkinin, Türkiye fiyatlarına göre yaşının kilosu 500 TL, kurusunun ise de 3 bin TL olduğu söyleniyor. Peki bu uçuk fiyatlı kuzugöbeğinin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini korur: Kuzugöbeği mantarı içinde bulundurduğu maddeler sayesinde bolca antioksidan barındırır. Bu antioksidan özelliği sayesinde vücuda zarar veren bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Kuzugöbeği mantarı; protein, C vitamini ve B1, B2 vitamini açısından oldukça güçlü olan bu mantar insan vücudunun ihtiyacı olan besin maddelerini karşılar. Bu besinler sayesinde bağışıklık sistemine iyi gelir.

En sinirli olan 6 burç. Sinirlendiklerinden başkasına dönüşüyorlar En sinirli olan 6 burç. Sinirlendiklerinden başkasına dönüşüyorlar

Kansızlığa iyi gelir: Bu mantar çeşidi içinde mineral, vitamin ve demir gibi maddeler barındırır. İçindeki demir sayesinde anemi gibi hastalıkların tercih edebileceği bir besin olarak karşımıza çıkar. Kansızlık problemi yaşayan kişiler, kansızlığa çözüm olarak bu besini tüketebilir. Bu mantar kişinin hem kan ihtiyacını karşılar hem de enerjisi seviyesini yükseltmeye yardımcı olur.

Mantar1Göz sağlığına iyi gelir: İçinde bulundurduğu mineral ve vitaminler sayesinde, görme duyusunu güçlendirir. Yaşlanma ile ortaya çıkan ve görülme ihtimali çok yüksek hale gelen katarakt gibi görme bozukluğunu önleyebilir. Bu mantar sizin göz sağlığınızı korumaya yardımcı olarak görme duyusunu iyileştirecektir.

Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur: Bu mantarı tükettiğinizde vücutta oluşan kan dolaşımınızı en sağlıklı şekilde sağlamasına yardımcı olacaktır.  Kalp rahatsızlıklarını önlemek için de kan dolaşım seviyesini belirli bir düzeyde tutmanız önemlidir. Bu nedenle,  bu mantar size sağlıklı bir kalp için fayda sağlıyor. Kişide, damar tıkanıklığı ve kalp krizi riski gibi sorunları bu mantarı tüketerek önleyemeye yardımcı olabilirsiniz.

Diyabet etkilerini azaltmada etkilidir: Diyabet hastalığı çeken insanların vücudunun kan şekerinin dengede kalması oldukça önemli bir konudur. Bir anda kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi sağlığı olumsuz yönde etkiler. Bu mantar da insan vücudunun kan şekerini dengede tutan güçlü bir besin olarak karşımıza çıkar. Kişi, diyabet hastalığı riski taşıyor ise, bu mantarı kolaylıkla evde tüketebilir. Bu mantar, şeker dengesini korurken aynı zamanda da kilo dengesini korumaya da yardımcı olur. Düşük kaloriye sahip olan bu mantar, diyet yapan kişilerin rahatlıkla tüketeceği besinler olarak karşımıza çıkar. Çünkü 1 porsiyon kuzugöbeği mantarı sadece 31 kaloriye denk geliyor.