Erzincan Girlevik şelalesi, kurban bayramında da vatandaşların tercih noktası oldu Erzincan Girlevik şelalesi, kurban bayramında da vatandaşların tercih noktası oldu

Erzincan’da sağlık çalışanları İsrail’in Filistin’deki Refah bölgesine yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla sesiz yürüyüşünü sürdürüyor.

Her cumartesi günü saat 14.00'da saat kulesi önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet meydanında son buluyor. Bugün 29’uncu yürüyüşlerini tamamladılar.

Sağlıkçılar adına konuşma yapan Ferhat Soylu,  İzzetli Gazze halkına selam olsun diyerek sözlerine başladı. Soylu: “Selam olsun öldürülmek pahasına mesleklerinden vazgeçmeyen Gazze’nin onurlu hekim ve sağlık çalışanlarına.. Selam olsun zulme sessiz kalmayan, gücü yettiğince zalimin karşısına dikilen vicdanlı insanlara.. Türkiye’deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüş’ümüzün 29. haftasında bıkmadan, usanmadan Gazze için sesimizi yükseltmeye devam ettiğimizi ve edeceğimizi belirtmek istiyoruz.

Erzincan’da Sağlık Öğrencileri Halkı Uyanmaya Davet Ediyor 2

Tüm dünyadaki akıl ve vicdan sahipleri unutmayın!

 ‘’Unutmadık’’ başlığıyla hatırlanan; anma günleri, geceler düzenlenen; ‘’nasıl olur da böyle bir katliam olabilir’’ diye analizlerin yapıldığı, içimizin sızladığı zulümler yalnızca tarihte kalmadı. Bugün ,bizim de yaşadığımız şu  vakitte ,2024 yılında, gözlerimizin önünde bir şey oluyor:

İşgalci İsrail’in Gazze’de zulüm ve soykırımı devam ediyor. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı binlerce insan şehit edildi, ediliyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor; Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Tarihte belki de hiç görülmemiş biçimde: Aylardır güvenli olduğu iddiasıyla insanların yönlendirildiği Refah saldırı altında. İşgalci zalimler çadırlara sığınmış insanların üzerine bomba yağdırıyor. Her dakika önümüze bombalarla parçalanmış,yanmış çocuk cesetlerinin fotoğrafları düşüyor. Gidecek hiçbir yeri olmayan on binlerce mazlumun sesi arşı titretiyor.

 Dünyanın vicdanlı insanlarının gündeminde daha fazla yer tutmaya başlayan bu katliam, zalim İsrail ve onun dünyadaki işbirlikçileri tarafından unutturulmaya, üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Bizim 8 aydır yaşanan bu vahşeti tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor:

Gazze de 7 Ekim’den bu yana 15 bini çocuk 46 bin insan katledildi. 80 bini aşkın kişi yaralı ve sakat kaldı. 2 milyon kişi yerinden edildi.

Gazze de sağlık hizmeti durdu. 33 hastane, 55 sağlık tesisi saldırılarda kullanılmaz hale geldi. 160 sağlık tesisi ,130 ambulans hedef alınıp yok edildi. 496 sağlık personeli şehit oldu. 310 sağlık personeli tutuklandı. Gazze’nin sağlık ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Şu an yetersiz hijyen koşullarından kaynaklı bildirilen bulaşıcı hastalık vaka sayısı 1 milyonun üzerinde. Gazze de tedavi bekleyen 10 bin kanser hastası, ilaç eksikliğinden risk altında olan 350 bin kronik hasta var.

Gazze insani ve tıbbi yardım bekliyor!

Bizler burada alçak İsrail’in zulmünü lanetlerken aynı zamanda Gazze’ye ulaşacak insani ve tıbbi yardımın birer gönüllüsü olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm dünyada bizle aynı hassasiyeti

paylaşan nice meslektaşımız olduğunu da çok iyi biliyoruz.

Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz!

Dünya yeni bir bahara gebeyken biz vicdanımızla, şuurumuzla, duamızla, eylemimizle Gazzedeki kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.  

 "Kanıksamayacağız!"       "Normalleştirmeyeceğiz!"          "Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!" dedi.

Konuşmalarının ardından dua ile sonlandı.

Editör: Haber Merkezi - A