Erzincan İl Müftülüğü Konferans Salonunda sergilenen oyunda oyuncular, engellilerin yaşadığı problemlere vurgu yaparak farkındalık oluşturmayı amaçladılar.

Oyun sonrasında konuşan Güleryüz Engelliler Tiyatro Derneği Başkanı Erdi Şahar, engellilerin yaşadığı olumsuzluklara dikkat çekmek amacıyla düzenledikleri tiyatro gösterisine değindi. Şahar, “Bizim merkezimiz Van'dır, Van’dan geliyoruz. Bugün engelli olmamıza rağmen Erzincan’da bir tiyatro faaliyeti düzenledik. Farklılık yaratmak, ses duyurmak, insanlara engelli olmamıza rağmen mücadele ettiğimizi göstermek istedik. Kurumlarda Erzincan'da randevu alma konusunda çok sıkıntı yaşadık. Ama sağ olsun Üçüncü Ordu Komutanımız olsun, 59. Topçu Tugayı Komutanımız olsun, anında randevu aldık. Kurum amirleri, özellikle özel kalemdeki görevliler, bize çok sıkıntı yaratıyorlar. Ama biz burada, engelli olmamıza rağmen mücadele ettiğimizi insanlara duyurmak istedik. Önemli olan beyindeki engellerin kalkması bizim için fiziki engel önemli değil. Burada bu salonun daha dolu olmasını isterdik. Az bir sayıyla yine de oyunumuzu oynadık. Herkese teşekkür ederim.”dedi.

Yolun Sonu Bayram Olsun Yolun Sonu Bayram Olsun

vlcsnap-2023-11-16-16h33m34s354

Oyunun yazar ve yönetmeni Sevim Yıldız, engellilerin yaşamın bir parçası olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Yaklaşık on yıldır benim gibi engelli olan kader arkadaşlarımla birlikte bir tiyatro gösterisi yapıyoruz. Yazan ve yöneten benim, tabii ki engelliler deyince herkes üzüleceğini düşünüyor, ama bizim oyunumuz komedidir. Kendi eğlenceli ve neşeli kimliğimi oyunumuza yansıttık. Türkiye'nin her yerini geziyoruz, oyunumuzu sergiliyoruz. Buradaki mesajımız, engellilerin düşündüğünüz gibi içine kapanık olmadığını, yaşamın tam içinde olduğumuzu, bizim de gülebildiğimizi, sizin gibi insanlar olduğumuzu anlatmaya çalıştık.”

vlcsnap-2023-11-16-16h31m53s619

“ENGELLERİ AŞMAMIZ GEREKİYOR”

Son olarak oyunculardan Azize Kör ise, “Biz tiyatro oynarken engellilerin çektiği sıkıntıları dile getirdik. Mesela, bir yerde engelli rampası yok onu dile getirdik, işsizliği dile getirdik, bazı yerlerde engellilerimizin ezildiğini dile getirdik. Engellilere hoş davranılması gerekiyor, engellileri aşmamız lazım. Acımak yerine engelliler için ne yapabiliriz, demeliyiz.” diye konuştu.

Editör: Seher Özbilir