Kredi Kartı Limitlerinde Büyük Değişiklik: Bankalar Limitleri Düşürüyor! Kredi Kartı Limitlerinde Büyük Değişiklik: Bankalar Limitleri Düşürüyor!

Erzincan’da konut krediler ile ilgili yorumlarda bulunan Remax Gayrimenkul Broker  Muhammet Burak Yıldız, 31 Mart yerel seçimler öncesinde kredi imkanları oluşabilir ifadelerinde bulundu.

Yıldız; “Alınan kararlara göre piyasada konut kredisi hazırlığı var gibi, evet bir hareket söz konusu ama bir yandan da yeni kısıtlamalar mevcut, eğer ikinci evinizi alıyorsanız evinizin eksper değerinin yüzde 22 si kadar kredi çekebiliyorsunuz. Buda 2 milyon liralık bir ev alacaksanız en fazla 440 bin lira kredi çekebileceğiniz anlamına geliyor. Kredi oranları ise 2.35 lerden, 2,55 lerden 3,60 lara kadar çıktı. Bazı dedikodular var 0.90 dan 1,20 den 1,80 den yine kredi çekilebileceğine yönelik böyler bir kredi söz konusu olursa uzun zamandır devletin uygulamış olduğu enflasyonu ve konut piyasasının yükselişini engellemeye yönelik bütün ekonomik çalışmalar çöpe atılmış olur.

Evet bir kredi çıkabilir yerel seçimlere 2 ay kala geçen seçimlerden de önce olduğu gibi bir kredi kampanyası yapılacak ama şartları yine bir önceki kredi kampanyası gibi ağır olacak ve sadece ihtiyacı olan ilk defa ev sahibi olan insanlar kullanabilecek.

Halihazırda zaten alıcıların finansman sıkıntısı yaşadığı bir dönemdeyiz bunun üstüne bir de kredi dedikodusu ile fiyatları zamlayan mülk sahiplerinin yaptığı hamleyi ben biraz fazla buluyorum açıkçası.” Dedi.