Erzincanlı genç yaşta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti Erzincanlı genç yaşta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

Erzincan Halk Sağlığı Hizmetleri Birimi, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısılya Yaşlıları Koruma Derneği tarafından düzenlenen iftar programına katılım sağladı.

150 kişinin katılımıyla gerçekleşen iftar programının ardından personeller tarafından Sağlıklı Yaş Alma ve Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri tanıtılarak, hizmet erişiminin nasıl sağlanacağı konusunda yaşlıların soruları cevaplandı. Aynı zamanda, personeller tarafından yaşlılıkta sağlıklı ve dengeli beslenme ve kronik hastalıklarla ilgili bilgilendirme yapılarak, broşürler dağıtıldı.

Yaşlılara Saygı Haftasının “Güvenli Yaşa, Sağlıklı Yaşlan” teması vurgulanarak, yaşa ve sağlık durumuna uygun düzenli egzersiz ve yürüyüşün önemine dikkat çekildi. Yaşlıların da katılımıyla örnek egzersizler yaptırıldı. Sağlıklı Hayat Merkezi’nin çalışmaları anlatıldıktan sonra, kanser taramaları hakkında genel bilgilendirme yapan personellerller gaitada gizli kan kiti dağıttı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Tüm yaşlılarımızın Yaşlılara Saygı Haftasını kutluyor; Yaşa ve sağlık durumuna uygun aralıklarla görme ve işitme muayenesi yaptırmaya, yaşa ve sağlık durumuna uygun düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmaya,  kolay giyilip çıkartılan ve kaymaz tabanlı rahat ayakkabılar kullanmaya, halılar, mobilya, kablo gibi eşyaların takılmaları önleyecek şekilde düzenlemeye, düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaya davet ediyor, yaşlılarımıza sağlıklı günler diliyor, saygılarımızı sunuyoruz."