Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’da sembol haline gelmiş olan portresinin ışıklandırma çalışmaları yenilendi.

Erzincan’da 42 yıldır sergilenen, Ressam Mustafa Aydemir ve 3 bin silah arkadaşının yaptığı dünyanın en büyük Atatürk portresi, geçtiğimiz aylarda kapsamlı bir restorasyon sürecinden geçirilmişti. Yenilenen eserin, şimdi ise ışıklandırma çalışmaları Erzincan Valiliği ve ARAS Elektrik'in iş birliğiyle yenilendi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Erzincan’ın simgelerinden olan Atatürk’ün portresinin ışıklandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Atatürk Portresi

ATATÜRK PORTRESİNİN OLUŞMA SERÜVENİ

Erzincan Keşiş Dağı’nda bulunan, dünyanın en büyük ve 100 sıra dışı sanat eserinden biri olarak kabul edilen Atatürk portresi, Erzincan’ın sembolleri arasında yer alıyor.

Erzincan Keşiş Dağı’nda bulunan Ata Tepesi’ne 1982 yılında ressam Mustafa Aydemir tarafından 3 bin gönüllü asker arkadaşıyla birlikte 30 günde kurulan portre, 176 metre olup, 7 bin 565 metre kare ve bu güne kadar dünyada bir dağa nakşedilmiş olan dünyanın en büyük portresi olarak öne çıkıyor.

Akaryakıta şok indirimler yolda! Erzincan güncel fiyatları Akaryakıta şok indirimler yolda! Erzincan güncel fiyatları

Ressam Aydemir, portrenin oluşma serüveninde 3 bin gönüllü askerle birlikte, eğitimler aksatılmadan, hiç para harcanmadan ve doğada ki malzemeler kullanılarak kurulduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz aylarda restorasyon sürecinden geçilerek tamamlanan portrenin açılışı Erzincan Valiliği, Erzincan Belediyesi ve 3. Ordu Komutanlığı birlikteliği ile Cumhuriyetin 100. yılında 59. Topçu Tugayı tören alanında gerçekleşti.