Yeni yasama sürecinde Meclis gündeminde olan yeni torba yasa içerisinde dikkat çeken başlıklar arasında ev hanımlarının emeklilik haklarından faydalanmaları oldu. Gündeme gelecek yasa teklifinde herhangi bir soysak güvencesi bulunmayan ve primi de söz konusu olmayan ev hanımları için sigorta sistemi dahil edilecek. Ödeme yapılacak primlerin her üç ayda üçte birini devlet karşılayacak. Üç aşamalı planı öngören torba yasa teklifinin meclis gündemine erken geleceği tahmin ediliyor.

Milyonlarca ev hanımını sevindirecek bu yeni torba yasası teklifi meclis gündemine girmeye çalışıyor. Yeni Torba yasa teklifi içinde dikkat çeken konular arasında ev hanımlarına emeklilik fırsatı bulunuyor.

TRT Haber’de bulunan habere göre, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan ve primi de olmayan ev hanımları için sigorta sistemi dâhil olacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvence altına alınacak

ÖDENECEK SSK PRİMLERİNE DEVLET DESTEĞİ OLACAK

Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre, bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

ÜÇ AŞAMALI PLAN

Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik fırsatı devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Torba yasanın kısa süre içinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi