Mikroçip ile kayıt altına alınan hayvanlar, sokağa salınması durumunda sahibine ulaşılarak gerekli işlemlerin yapılmasını sağlar, aşı takibinde kolaylık sağlarken tüm aşılar kayıt altına alınır. Mikroçipi olmayan hayvanların sahiplerine ise para cezası uygulanır.
Uygulamanın devreye girmesinin ardından Tarım ve Orman İl ve ilçe Müdürlüğü müdürlükleri ile özel veteriner klinikleri evcil hayvanlarda hem mikroçip takılması hem de kuduz aşısı uygulamalarını sürdürüyor. 

 Mikroçip, evcil hayvanlarda bulunma zorunluluğu olan, pirinç tanesi büyüklüğünde bir parçadır. Herhangi bir pile ihtiyaç duymadan, Radyo Frekans Etiketi Tanımlama Sistemi ile çalışan çiplerde 15 haneli özel bir kimlik bilgisi bulunuyor.  Kedi, köpek veya gelincik ve sahibi hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu çip ile hayvanın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın HAYBİS sistemine kaydediliyor, aynı zamanda Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) üzerinde kayıt oluşturuluyor.

Geline koç geleneği Erzincan'da devam ediyor Geline koç geleneği Erzincan'da devam ediyor

Mikroçipler, evcil hayvanların kimliklerinin doğrulanması ve sahiplerinin bilgilerinin sistemde kayıtlı olması için kullanılır. Aşı takibi süreçlerini de iyileştiren mikroçiplerin asıl avantajları, evcil hayvanın kaybolduğu durumlarda ortaya çıkar. Özel kimlik bilgisi sayesinde, çip okutulduğunda evcil hayvan ve sahibi hakkında detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşılır. Böylelikle kaybolan hayvan 72 saat içinde sahibine ulaştırılır. Ayrıca, hayvanların sokağa bırakılıp sahipsiz kalmasını önlemek için de önemlidir. Evcil hayvanını sokağa bırakan sahiplere mikroçip aracılığıyla bilgilerine ulaşarak idari para cezası uygulanır. Özel veteriner kliniklerinde ve İl veya İlçe tarım müdürlüklerinde takılan mikroçipler anesteziye gerek olmayan bir işlemle uygulanır. Evcil hayvanın kürek kemikleri arasındaki gevşek derinin altına enjektör ile yerleştirilir. Aşılamaya benzeyen bu işlem sonrasında çipteki kimlik numarası HAYBİS sistemine tanımlanır. Evcil hayvanlara, 2022 yılı sonu itibariyle mikroçip taktırma zorunluluğu bulunur. Mikroçipi olmayan hayvanlar için sahibine idari para cezası uygulanır. Bir sonraki kontrolde yeniden çipin olmaması durumunda miktarı arttırılarak bir kez daha para cezası uygulanır. Evcil hayvanın doğurması durumunda, yavrunun ilk üç ay içinde; hayvan sahiplenilmesi durumunda ise ilk iki ay içinde çip taktırılması gerekir.  Mikroçip takma işlemi, belirlenen yerlerde, uzman kişiler tarafından yapıldığı için minik dostlarınız için zararlı verecek sonuçlar oluşmamaktadır. Steril ortamlarda aşılama gibi yapılan çip yerleştirme, hayvanda kısa süreli ve hafif bir ağrı oluşturabilir. Alerjik veya toksik bir madde içermeyen mikroçipler hayvanın sağlığında bir sorun oluşturmaz. Biyouyumlu koruyucu cam kapsül içerisinde yer alan çip, vücutta bir tepkimeye yol açmaz. Kedi, köpek ve gelinciklerin hem geçmişi hem sağlığı hakkında önemli bilgiler PETVET’e kaydedilir. Sahibinin ve acil durum kişisinin iletişim bilgileri de kaybolma veya çalınma durumlarında hızlıca ulaşılabilmesi için bulunur. Mikroçip ile kayıt altına alınan evcil hayvan veriler şunlardır: Adı, ırkı ve türü, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, pasaport numarası, aşı ve tedavi geçmişi. Evcil hayvanın sahibi ile ilgili de aşağıdaki bilgiler yer alır: Adı, İl, ilçe, mahalle bilgisi, telefon numarası, acil durumda ulaşılacak kişinin iletişim bilgileri.

Whatsapp Image 2024 06 01 At 21.15.21

Editör: Haber Merkezi - SK