Erzincan'da Doğu Anadolu Türküleri konseri düzenlendi Erzincan'da Doğu Anadolu Türküleri konseri düzenlendi

Türk halk müziği sanatçısı ve bağlama virtüözü Erdal Erzincan, bağlama geleneğini gelecek nesillere aktarmak için Gezici Bağlama Atölyesi ile Erzincan, Tunceli ve Erzurum’un en ücra köylerine kadar giderek kurs veriyor. Bu kapsamda 5 yıldır kurs gören Gezici Bağlama Atölyesinin ilk öğrencileri düzenlenen törenle mezun oldu.
Yaklaşık 5 yıl öce kurduğu Gezici Bağlama Atölyesi ile Erzincan, Tunceli ve Erzurum’un en ücra köylerinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmeyi hedefleyen sanatçı Erdal Erzincan, bu sürede birçok gence bağlama çalmayı öğretirken, gittiği bölgelerde derlemeler de yapıyor. Gençlerle bir araya gelen Erdal Erzincan, 5 yıldan bu yana bu projeyi yürüttüklerini söyledi. Projeye, 3 ilde 25 öğrenciyle başladıklarını belirten Erzincan, "Köy köy dolaşıyoruz. Sabit bir ekiple her dersimizi bir köyde yapıyoruz. Onun için adımız Gezici Bağlama Atölyesi. Her gittiğimiz köyde heybemize bir şey dolduruyoruz. Masal dolduruyoruz, oranın yemek kültürünü, folklorunu, deyişlerini, semahlarını, ne varsa o köye dair her şeyi öğrencilerimize aşılamaya çalışıyoruz. Öğrenciler hem köklerinden haberdar oluyorlar hem de İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de büyük kentlerde şekillenen bağlama eğitimini buraya taşıyoruz. İkisi birlikte olunca gerçekten güzel bir sonuç çıkmaya başladı" dedi.
Projeye başlarken süreyi 3 yıl olarak düşündüklerini aktaran Erzincan, "Ama eğitim çift yönlü olunca, hem yerel hem gelen eğitim olunca bunu 5 yılda tamamladık. Yine bu coğrafyada Erzurum, Kars, Ardahan’da yeni bir grup oluşturacağız. Bu şekilde bu topraklarda özüne uygun akademik bir eğitim şekillenmiş olacak" diye konuştu.
Gezici Bağlama Atölyesinde 5 yıldır kurs gören öğrenciler ise mezun olmanın mutluluğunu yaşayarak Erzincan’da bulunan Yalınca Köyü Cemevinde düzenlenen mezuniyet töreninde diplomalarını aldılar.

Kaynak: HABER MERKEZİ