Lezzet sınırlarını aşan muhteşem sütlü tatlı tarifi! Lezzet sınırlarını aşan muhteşem sütlü tatlı tarifi!

GÖZ KAPAKLARINIZ SAĞLIĞINIZ HAKKINDA ŞİFRE VERİYOR

Göz kapaklarınız sağlığınız hakkında birçok şey anlatıyor. İnsan sağlığı genetik faktörlere, beslenme ve uyku alışkanlıklarına ve daha pek çok değişkene bağlı olarak farklı tablolar öne çıkabilir. Genetik faktörlerin kişinin sağlık tablosunun oluşmasında oldukça etkili olduğunu belirten uzman isimler alınacak olan birtakım önlemler ile ilgili bu faktörlerin önüne geçilebileceğini söyledi.

Birçok hastalık için erken teşhisin hayati öneme sahip olduğunu belirten uzman doktorlar, çoğu zaman vücudumuzun birtakım sinyaller verdiğini ancak o sinyallerin göz ardı edildiğini açıkladılar. Üzerinde durulması gereken sinyallerin kişinin hayatını kurtarabilecek bir öneme sahip olduğunu söyleyen uzmanlar göz kapaklarına dikkat çekti. Göz kapaklarının başta yüksek kolesterol ve MG hastalığı olmak üzere pek çok hastalık ile ilgili bilgiler verdiğini belirtti.

DÜŞÜK GÖZ KAPAĞI OLANLAR DİKKAT!

Göz kapaklarının düşük ve şişik olmasının bazı hastalıklar ile ilgili uyarıcı nitelikte olabileceğini açıklayan uzmanlar MG hastalığına dikkat çekti. Kaslarının farklı oranlarda zayıflanmasına neden olan ve uzun süreli bir 'otoimmün' rahatsızlığı olarak da bilinen MG hastalığı, uzmanlara göre göz kapakları aracılığyla teşhis edilebilir. Bu hastalığın ilk belirtisi ise çift görme durumu ile göz düşüklüğüdür.

Uzmanlar, gözlerin şişkin olma durumunun zehirli guatr belirtisi olduğunu ifade etti ve hormonal bozukluklara önlem alınmadığı taktirde görme kayıplarının yaşanabileceğini belirttiler.

Göz kapaklarında oluşmuş olan sarı veya beyaz şişkinlikler uzmanların açıklamalarına göre göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur çünkü  göz kapağında şekillenen bu değişiklikler yüksek kolesterolün habercisi olabilir. Bununla beraber göz kapaklarının birbirine yapılması durumu da oldukça mühim bir durumdur çünkü bu değişim kırmızı göz hastalığı olarak tanımlanan 'konjonktivit' isimli rahatsızlığın habercisi olabilir.

Uzmanlar göz seğirmesine de dikkat çekti. Göz seğirmesi, birçok insanın başına gelip önemsenmiyor fakar bu durumun sebepleri ve ciddi olabiliyor. Stres ile beraber fazla kahve içilmesi ve yorgunluk gibi durumların ardından göz seğirmesi olabilir. Tüm önlemlere rağmen göz seğirmesi devam ediyorsa B13 vitamini ve magnezyum eksikliği olabilir.

Kaynak: haber merkezi