Türkiye'nin en çok satan otomobil markalarından biri olan Fiat, Egea modeli ile büyük bir başarı elde etti. Şimdi ise bu başarıyı sürdürmek için yeni kasa Egea Sedan modeli yolda. Model, Türkiye dışında farklı isimlerle satılıyor olsa da ülkemizde Egea adıyla devam edecek.

Bu Cuma BİM Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! İşte Bu Cuma BİM fırsat ürünleri Bu Cuma BİM Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! İşte Bu Cuma BİM fırsat ürünleri

Yeni kasa Egea'nın görsel tasarımı eski modele göre farklılık gösterse de, kullanıcıların tercihine bağlı bir konu. Fiat, bu modelde 1.2 benzinli, 1.6 benzinli ve 1.6 hibrit motor seçenekleri sunacak.

Yeni kasa Egea ile Multijet motorlarına veda ediliyor gibi görünüyor, bu nedenle yakıt verimliliğine önem verenler için hibrit motor seçeneği cazip olabilir.

Yeni kasa Egea'nın fiyatı hakkında net bilgiler henüz açıklanmasa da, 2023 yılında Türkiye pazarına sunulması bekleniyor ve lansman indirimi ile daha uygun bir seçenek sunması muhtemel. Tüm detaylar ilerleyen dönemde netlik kazanacak.

Bilindiği üzere Fiat, Türkiye’ye özel bir isim politikası güdüyor. Aslında bu durum pek çok ülkede aynı şekilde diyebiliriz. Örneğin Egea’nın Avrupa’daki ismi Tipo, ABD’deki ismi ise Neon. Yeni kasa Egea modelinin Avrupa’daki ismi ise Cronos.

Bu model ülkemizde Egea ismi ile yola devam edecek. Aslında Fiat, isimlere bağlı kalan bir marka değil. Örneğin Egea’nın selefi Linea ismi ile satışa çıkmıştı. Ondan önce de Siena, Albea gibi modeller vardı.

Yeni kasa Egea, görünüş olarak çok da çekici durmuyor. Yani Egea ile yeni kasasını yan yana koysalar, pek çok kişi tercihini eski kasadan yana kullanacaktır. Elbette bu bir zevk meselesi. Dolayısıyla bazılarına bu model çok hoş gelebilir.

Yeni Fiat Egea, 3 farklı motor seçeneği ile gelecek. 1.2 benzinli, 1.6 benzinli ve 1.6 hibrit. Fiat’ın efsaneleşen multijet motorları bu modellerde yer almayacak. Aracım az yaksın diyenlerin tercihi yeni Egea’da hibrit motor olabilir.

Şimdi gelelim fiyata. Yeni kasa Egea’nın yıl başında Türkiye’de satışa çıkacağı iddia ediliyor. Otomobil için talep edilen tutar ise eski kasa Egea’nın Aralık fiyatıyla aynı olacak. Fakat bu noktada önemli bir artı var. O da lansman indirimi.

Bazı otoriteler Fiat’ın yüzde 10’a varan bir lansman indirimi gerçekleştireceğini söylüyorlar. Bu da yebni kasa Egea’nın eski kasanın Aralık fiyatlarından bile ucuz olacağı anlamını taşır.

Kaynak: Teknolojioku