Bireyler, vücudundaki hastalıklardan arınıp temizlenmek için yapılan hacamat tedavisi, Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edilen bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hacamat tedavisi, hem Peygamber Efendimizin sünnetini yerine getirmeye hem de kişilerin hastalıklarına şifa bulması için başvurup önemsedikleri bir tedavidir. Bu tedavi işleminin hangi günlerde yapılması gerektiğini ve hangi günlerde daha etkili olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Peki hacamat hangi günlerde yaptırılır? Nisan ayında hacamat zamanları hangi günlerde olur?

Alternatif tıp olan hacamat, günümüzde hastalıkların tedavisinde oldukça ilgi görmektedir. Normal olarak tercih edilen tıp yöntemlerinin yanı sıra alternatif tıp uygulamaları da ilgi çekerek yerine almaktadır. Her yeni gün farklı yöntemlerin eklendiği tedavilerin arasında yer alan hacamat, sağlık açısından fazlasıyla ilgi görürken İslam âleminde de oldukça önemli bir konumdadır. Kişilerin sağlık sorunlarının azalmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan hacamat tedavisi, hem bedenen hem de ruhen bir iyileşme imkanı sağlar. Peygamber Efendimizin yapılmasını önerdiği ve sünnet olarak geçen hacamat, İslami açıdan Müslümanların için yaptırılması gereken bir tedavi yöntemidir. Fakat hacamat yaptırmayı düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken ve hangi günlerde yaptırmaları gerektiğini bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Hacamat ne zaman yaptırılmalıdır?

Dini açıdan şifa kaynağı olarak nitelendirilen hacamat, günümüz modern tıp merkezleri tarafından da tavsiye edilen bir uygulamadır. Hacamat;  hastane, tıp merkezi ve polikliniklerde yapılan ve kupa terapisi olarak da adlandırılmaktadır. Hacamat tedavisinin, dini açıdan belirlenen günlerde yapılmasının daha uygun olduğu ve bu günlerin daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.  Vücuda detoks etkisi yapan bu uygulama kişilerin genel sağlık hallerini sürdürülmesi amacıyla yapılır ve her ayın belirli günlerinde uygulaması yapılması gerekir.  Bilimsel olarak hesaplanan bu günler, ay çekim gücünün en fazla olduğu günlerdir.  Bu günler, genellikle tam dolunay zamanı yakınında görülmesini takip eden günlerdir. Peygamber Efendimiz tarafından önerilen ve sünnet hacamatı olarak adlandırılan hacamat tedavisi, Hicri ayların, 17-19-21. Günlerinde yapılması gerektiğini vurgularlar.

Doğal maden suyunun inanılmaz faydaları Doğal maden suyunun inanılmaz faydaları

2024 Nisan ayı hacamat günleri hangi günlerdir?

Hicri takvime göre hesaplanan aylık hacamat tedavisi tarihleri, 2024 yılının Nisan ayı en etkili günleri; 28 ve 30 Nisan günleridir. Bu önemli ve etkili günler dışında hacamat tedavisi uygulamak isteyen kişilerin, Nisan ayının 1-2-4-7-8-9-25 ve 29 Nisan günlerini tercih etmeleri önerilir.