Kahvenizi içerken lezzetli bir deneyim yaşamak isterseniz, misafirlerinize en uygun kahve sunumunu yapmayı dilerseniz bu satırlardaki bilgilerden yola çıkarak kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Gün içinde birçok kişinin severek ve sık sık sık tükettiği kahve çeşitleri hangi bardaklarda içilmeli hep beraber inceleyelim.

Ödem attıran karanfilli yeşil çayın faydaları nelerdir? Ödem attıran karanfilli yeşil çayın faydaları nelerdir?

Hangi Kahve Hangi Bardakta İçilir?

Türk Kahvesi

türk kahvesi

Geleneksel bir kahve türü olan Türk kahvesi, yoğun aromalı kahvelerden biridir. Arzuya göre şekerli ya da sade içilebilir. Yoğun kahve tadından ötürü, fincanda içilir ve fincanın küçük olması yaygındır. Rahat tutmak için minik bir kulp fincanda yerini alırken genellikle porselen malzeme kullanılır. Zaman zaman cam fincan ya da toprak malzemeli fincanla Türk kahvesi servisi yapılır. Türk kahvesinin birkaç yudumluk olması, kendine has özelliğidir.

Küçük fincanlar dışında biraz daha büyük kahve fincanları dikkat çeker. Double Türk kahvesi fincanı olarak bilinen bu fincanlar, kahve seven kişiler tarafından daha çok kullanılır. Ölçüsü neredeyse 2 kat olan bu fincanlarda şekerli ya da sade Türk kahvesi ikramı yapılır.

Ayrıca Türk kahvesi fincanına eşlik eden bir de kahve yanı bardağı serviste yer alır. Türk kahvesini ikram ederken yanında 1 bardak su ve lokum gibi şekerleme yer alır. Fincanla su bardağının uyumu, kahvenin ikram edilecek kişiye verilen değeri göstermektedir.

Latte

latte

Latte için uzun ve büyük bardaklar kullanılır. Latte karışımlı ve köpüklü bir kahvedir. Bardağın ağız kısmında köpükler yer alacağı için ağzı geniş ve cam yapılı bardaklar tercih edilir. Ölçüsü de diğer kahvelere göre fazla olduğundan neredeyse su bardağı kapasitesine sahiptir.

Latte bardakları aşağıdan yukarı doğru genişleyen forma sahip olabilir. Bu bardaklar hem estetik açıdan şıktır hem de kahvenin lezzetini veren karışımı sıcak tutmaya yardım eder. Soğumasını yavaşlatmak için kalın cam ya da porselen tercih edilir.

Filtre Kahve

filtre kahve

Sıcak kahve türlerinden biri de filtre kahvedir. Peki, filtre kahve hangi bardakta içilir? Bu seçimi doğru yapmak için kalın yapılı cam ya da porselen bardaklar tercih edilmektedir. Çünkü kalın bardaklar, kahvenin daha uzun süre sıcak kalmasını sağlar. Kupa bardaklarda ya da ince uzun bardaklar filtre kahve afiyetle tüketilebilir.

Soğuk Kahve

kahve bardakları

Soğuk kahve, genellikle çikolata ya da meyve sosuyla servis edilmektedir. Bu sosları daha rahat göstermek için cam bardak tercih edilir. Cam bardakların desensiz olması, kahvenin süslemesini daha iyi yansıtır. İnce uzun ya da orta boy bardaklarda soğuk kahve daha kolay içilebilir.

Espresso

espresso

Espresso aroma ve tat bakımından sert – yoğun içerikli bir kahvedir. Bu nedenle büyük ölçüde içilmesi yaygın değildir. Genellikle küçük bir fincanda servis edilir. Fincan ise tam olarak doldurulmaz. Mutlaka fincan içinde açık bir pay kalır. Cam bardakta servis edilecekse koni bardaklar kullanılır. Porselen ve seramik fincanlar kullanıldığında ise küçük ölçülü fincanlar uygundur. Kahvenin sıcak kalacağı modellerin kullanılması önerilir.

Macchiato

macchiato

Macchiato her bardağa uyum sağlayan sıcak bir kahvedir. Tadı yumuşak olduğu için ılık ya da sıcak içilebilir. Bu nedenle özel bir bardak önerilmez. Ancak en çok kullanılan bardağı merak ederseniz; cam malzemeli bardakların olduğunu ifade edebiliriz. Çünkü bu kahve latteyle benzer özellikler taşıdığı için krema ve köpük ayrımının görünmesi önemlidir. Ayaklı- kulplu uzun ya da geniş fincanlar tercih edilebilir.

Americano

americano

Espressoya göre daha yumuşak bir içimi olan Americano, küçük fincanda tam kapasitede servis edilebilir. Kahvenin fincan içindeki dağılımını görmek isteyenler cam fincanları kullanabilir. Genellikle sıcaklığı koruyan, kolay tutulabilen geniş ve orta boydaki fincanlarda Americano servisi yapılır.

Cappuccino

Cappuccino

Dünya genelinde cappuccino kahve türü benzer bardaklarda sunulur. Kahvenin sıcak kalacağı, rahat içileceği fincanlar kullanılır. Armut şeklindeki fincanlarda servisi daha kolay olan cappuccino, bardakta tam ölçüde sunulur. Hatta bu kahve fincanının tabakla servis edilmesi, kahvenin lezzetini artırabilir. Dileyen zaman zaman kahveyi kaşıkla karıştırıp içime devam eder.

Sütlü Kahve

sütlü kahve

Soğuk sütün kaynatılıp içine Türk kahvesi eklenmesiyle elde edilen klasik sütlü kahve, orta boy fincanda içilmektedir. Fincan porselen ya da cam malzemeden üretilebilir. Her çeşitte orta boy fincan ile sunulabilir. Kahve ve sütün bir araya gelmesinden sonra süt kaymağı, kahve üzerinde kalabilir.

Bu durumu sevmeyenler için fincan tabakla ve bir çay kaşığı ile sunulmalıdır. Bardağın ince olması önerilmez çünkü içmek istediğinizde sıcaklık elinizi yakabilir. Kalın cam malzemeli ve tutma kulplu bardaklarda sütlü kahveyi ikram edebilirsiniz.

Plastik Kahve Bardakları Sağlıklı Mı?

Birçok kahve noktasında plastik ya da kağıt bardakla kahve servisi yapılmaktadır. Bu servisteki ilk amaç hijyeni sağlamak ve al – götür hizmetini yaygınlaştırmaktır. Ancak plastik kahve bardaklarının birçoğunda kanserojen madde bulunur. Sıcak kahve bardağa döküldüğü zaman zararlı maddeler, sağlık için risk oluşturmaya başlar. Bu nedenle cam ya da porselen bardakların kahve servisinde kullanılması önerilir.