Vergiler Mirasçılar Tarafından Ödenecek Vergiler Mirasçılar Tarafından Ödenecek

2024 yılı Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Haziran ayındaki kira artışlarındaki tavan oran belli oldu. Tüketici fiyat endeksinin on iki aylık ortalaması kira artışında tavan oranı belirliyor. Buna göre, Haziran ayı için kira artış tavanı için yüzde 62,51 olarak gerçekleşti.

Söz konusu oran, konut kiralarındaki yüzde 25 kısıtlamasından dolayı sadece iş yerlerinde uygulanıyor. Temmuz ayından itibaren konutlar için yüzde 25’lik kira artış sınırının kaldırılması bekleniyor.

Mayıs ayında tüketici fiyat endeksindeki değişim bir önceki aya göre yüzde 3,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,72, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 75,45 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 62,51 olarak gerçekleşmişti.

Bakan Şimşek, kira sınırlamasının devam etmesi için bir sebep görmediğini belirtti. Şimşek, "Devam etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Devam etmesi yönünde yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine o düzenleme yapılmıştı. Çok büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Geçtiğimiz yıl, 2 Temmuz 2023'ten itibaren bir yıl süreyle konut kiralarında kira artışı oranı üst sınırı yüzde 25 olarak belirlenmişti. Bu düzenleme, konut kira fiyatlarındaki hızlı artışın önüne geçmek amacıyla hayata geçirilmişti.

2 Temmuz 2024 itibariyle, kira artış sınırı uygulaması sona erecek ve kira artışları yeniden TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) rakamlarına göre yapılabilecek. Bakan Şimşek, piyasa koşullarının önemine dikkat çekerek, fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İşyerlerine yapılacak kira zammı oranında ise sınırlama bulunmuyor. Haziran ayı kira artış oranı yüzde 62,51 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi haziran ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 62,51 olarak uygulayacak.

Editör: Haber Merkezi - SK