Kışın evimizde dekorasyon için hangi çiçekleri kullanmalıyız.. Kışın evimizde dekorasyon için hangi çiçekleri kullanmalıyız..

Oda sıcaklığından katı bir halde olan kuyruk yağı, hayvanların omurgasının sonunda kuyruk bölümünde birikin yağlı kısımdır. Kuyruk yağına don yağı ismi de verilir. Mutfakta yemeklere lezzet vermesi için kullanılır. Hatta don yağı sabunun en önemli ham maddesidir. Aynı zamanda mum yapımında da bu yağdan faydalanılır. Yapılan araştırmalarda hayvansal yağlar arasında en sağlıklısı olduğu belirlenen kuyruk yağı içerisinde omega yağ asitleri, potasyum, kalsiyum ve demir barındırır.

İbn-i Sina, yazdığı kitaplarda dayanılmaz diz ağrılarının geçirilmesinde mutlaka kuyruk yağı kullanılmasını tavsiye ediyor. Gelmişten günümüze  ilgi odağı olan  kuyruk yağı mucizesinin diğer tüm faydalarını öğrenmek için hazırladığımız yazımızda mevcuttur.

1200x627-ibn-i-sina-asirlar-oncesinden-uyardi-dayanilmaz-agrilarin-cozumu-bu-besinde-bir-gecede-kokunu-kaziyor-1683293975336

İbn-i Sina, kitabında  kuyruk yağının birçok faydalarından bahsediyor. Kuruk yağı hayvansal yağlar arasında en sağlıklı olanın kuyruk yağı olduğu bilinmektedir. Kuyruk yağının içerisinde bulunan zengin D vitaminin özellikle  dizde oluşan ağrılara şifa olmaktadır. İbn-i Sina  dizlerdeki geçmeyen ağrılar için kuyruk yağının ağrılar için etkili olacağı önersinde bulunmuştur.

KUYRUK YAĞININ VÜCUDUMUZA FAYDALARI NELERDİR?

Gelişim çağında olanlara kas ve kemik gelişiminde sağlıklı olmasını sağlar.

Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

Damar tıkanıklıklarına karşı koruma sağlar. Kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür.

Sinir sistemi üzerinde olumlu ve yumuşatıcı etkiler oluşturur. Böylelikle romatizma ve felç riskini minimalize eder. Vücuttaki titremenin yanı sıra siyatik hastalıklara karşıda korur.

Bağışıklık sisteminin virüs, enfeksiyon ve serbest radikallere karşı her zaman dirençli kalmasını sağlar.

Kuyruk yağı cilt hücrelerinin yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olur.

KURUK YAĞI KULLANIMI NASILDIR?

0x0-1693246058454

Bir çok kişi kuyruk yağını vücuda krem haline getirip sürerek de kullanmaktadır. Eriterek krem haline getirilen kuyruk yağını akşamdan dize sürüp koyun yünüyle, koyun yünü bulunmazsa temiz bir bezle sarıp sabah ılık suyla yıkamak gerekiyor.

Kuyruk yağının yanı sıra koyun yününün de bir o kadar vücuda faydası bulunuyor. O yüzden koyun yününü tercih edenlerin alacağı etki artıyor.