Hazine ve Maliye Bakanlığı  IBAN’a para göndermeyi usulsüz uygulama olarak gördü ve fiş başına rekor ceza koydu. Hem işletme sahibi hem yakını yanacak.

Ceza ne kadar oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, IBAN'a para alıp karşılığında herhangi bir fatura veya fiş kesmeyen esnaflara yönelik denetimlerini artırdı. Ekipler, sahada esnaf esnaf dolaşarak denetimlerini gerçekleştiriyor ve IBAN ile ödeme alıp fiş kesmeyen işletmeleri tek tek tespit ediyor.  Hazine ve Maliye Bakanlığı, her bir fiş ve faturayı yakından takibe alırken, işletme sahiplerinin yakınlarının banka hesaplarını da inceleme altına aldı.

ŞOK'a Klima ve bahçe malzemeleri geliyor, 22 Mayıs 2024 ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu ŞOK'a Klima ve bahçe malzemeleri geliyor, 22 Mayıs 2024 ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu

Yapılan denetimler sonucunda, her bir fiş karşılığında işletmelere 3 bin 400 TL ceza kesiliyor.

Nasıl tesbit ediliyor?

Mali Müşavir Murat Bal, ATV Haber'e yaptığı açıklamada, "Devlet burada paranın izini sürecek. 3 bin 400 TL ceza kesilecek. Yapay zeka bu IBAN hareketlerindeki tutara ve işlem sayısına dikkat edecek. Eğer işlem miktarı ve tutarı şüpheli şekilde fazlaysa o zaman bu su akıllı süzgece takılacak. Denetimin olacağının söylentisi bir IBAN'ın bir kere yolunu kesti" dedi.