Bireysel kredi çekmek isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiği aktarılmaktadır. Faizlerin başını alıp gittiği son dönemlerde kredilerde sıkıştırma dozunun artırıldığına dikkat çekilmektedir. Politika faiz artırım süreçlerine girildiği ve bu doğrultuda ise ivmelenen ihtiyaç kredilerinde faizlerin aylık olarak yüzde 6,7’leri bulduğu vurgulanmaktadır.

Mart 2024 döneminde de giderek artan ihtiyaç kredilerindeki faizlerin durmadan yükselmesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Yeni bir haftaya başlanmasıyla birlikte bu oranların 7’leri bulduğu aktarılmaktadır. 12 ay vadeli olarak alınan 10 bin liralık bir kredide geri ödemelerin ise 16 binleri aştığına dikkat çekilmektedir. Merkez Bankası ihtiyaç kredilerinde bankalarda aylık büyüme sınırı ise Mart 2024 başlarında yüzde 2’lere gerilemiştir.

Parasal sıkılaştırmanın en çok bireysel ihtiyaç kredi faizlerinde kendisini gösterdiğine dikkat çekilirken, Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen politika faizi artırım süreçlerinin neticesinde ise faiz oranlarının yüzde 6,7’leri bulduğu belirtilmektedir. Bu doğrultuda ise bankaların yeni haftada 50-70 baz puanlık ihtiyaç kredi artırımına gittiği de aktarılmaktadır.

10 bin liralık ihtiyaç kredisi için 12 ay vadeli ödeme planını tercih eden kişilerin 16 bin 832 liralık ödemeleri yapacağına dikkat çekilmektedir. Bu denli yüksek bir maliyete rağmen Merkez Bankası verilerine bakıldığında 13 haftalık yıllıklandırılan tüketici kredi büyümelerinin oranı ise 34,1 seviyelerinde çıkmıştır. Geçen yılsonlarına bakıldığında bu oranların seviyesinin ise 30’un altında seyrettiği belirtilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Faizlerinde Yukarı Yönlü Hareket Hız Kesmiyor

Merkez Bankası tarafından Şubat ayında Para Politikası Kurulu toplantısından faiz artışı çıkmasa da, ihtiyaç kredi faizlerindeki yukarı yönlü hareketin hız kesmediğine dikkat çekilmektedir. Mart ayının başlarında ise ihtiyaç kredilerindeki aylık büyüme sınırının ise 3’ten 2’lere düşürüldüğü belirtilmektedir. Merkez Bankasının geçen hafta sonunda kredi kartlarındaki nakit çekim faiz oranlarının yükseltilmesinin ise ihtiyaç kredi faizlerini hareketlendirdiğine dikkat çekilmektedir. Diğer yandan ise 70 bin liraya kadar ihtiyaç kredilerinin menkul kıymet tesisindeki muafiyetlerin devam ettiğine değinilmektedir.

Mart ayı sürecinde ihtiyaç kredi faizi artışlarında 200 baz puanın görüldüğüne dikkat çekilmektedir. Özel bankadaki ihtiyaç kredi faizi değişimlerinin incelenmesi sonucunda ise Şubat sonlarındaki 4,49 olan aylık faizlerin 4 Mart haftasında da değişmediğine dikkat çekilmektedir.

ŞOK Market 20-27 Nisan 2024: Kaçırılmayacak Fırsatlar! ŞOK Market 20-27 Nisan 2024: Kaçırılmayacak Fırsatlar!