Nemrut Kalderası: İki mevsimi bir arada sunan doğal güzellik Nemrut Kalderası: İki mevsimi bir arada sunan doğal güzellik

Doğa yürüyüşü için Bitlis’in Rahova güzergâhına giden Dr. Cihan Önen, yol güzergâhları üzerinde yavru bir baykuş olduğunu fark etti. Yerde bulunan baykuşa kargaların saldırdığını gören Önen, kargaları kovalayarak baykuşu güvene almaya çalıştı. Tüyleri yeni yeni çıkmaya başlayan yavru baykuşu alan Önen, 3 saatlik uğraşlar sonucunda ellerine koruyucu eldiven takarak hayvanı ağaçtaki güvenli alana koydu.
3 saatlik uğraş sonucunda yavru baykuşu güvenli bir ağaca koymayı başardığını söyleyen Dr. Cihan Önen, “Doğada yürürken 2 tane yavru baykuş gördüm. Üstlerinde de kargaların olduğunu gördüm. Kargaların yere düşürdükleri yavru baykuşa zarar verdiğini gördüm. Yavru baykuşun bu halini görünce yardım etmek istedim. Etrafta köpekler de vardı ve her an köpeklere yem olabilirdi. 3 saat boyunca yavru baykuşun yanına yaklaşarak güvenini sağlamaya çalıştım. Tırnakları ve gagası çok keskindi. Aynı zamanda çok ürkekti. Ürkek olduğu için de 3 saat beklemek zorunda kaldım. Baykuşun pençelerinden zarar görmemek için eldivenimi taktım. Daha sonra yavru baykuşu incitmeden yakalayıp tekrardan güvenli bir yer olan kardeşinin yanına yani ağaca bıraktım. Bir süre sonra yavru baykuş kardeşinin yanına yavaş yavaş tırmandı. Bizim de içimize su serpmiş oldu” dedi.

Editör: Seher Özbilir