Uzmanlar, son zamanlarda artış gösteren kemik erimesine karşı dikkat edilmesi gerektiğini ve kemik sağlığına iyi gelen doğal takviye ve besinlerin daha çok tüketilmesi gerektiğini vurguladılar. İnsan vücudunun ihtiyacı olan D vitamini, kalsiyum ve fosforun yeteri kadar sağlanması açısından yeterli şekilde protein ve kalsiyum almaktan geçiyor. Peki kemik rahatsızlıklarını yok edecek besin ve takviyeler nelerdir? Kemiklerin daha çok güçlenmesi için hangi besinler tüketilmeli?

2010 yılına göre yapılan FRAKTÜRK araştırmasına bağlı olarak 50 yaş üzeri kişilerin %50’sinde osteopeni ve %20’inde ise osteoporoz olduğunu tespit edilmiştir. 2020 yılında toplam nüfus sayısının75.7 milyon iken, 2035 yılında ise nüfusun %23 artarak 92.9 milyona, 2050 yılında ise 100 milyona kadar çıkacağı tahmin edilip ve bundan dolayı da osteoporozun da sıklıkla artacağına dair projeksiyonu bulunmaktadır.

İnsan vücudunda yer alan kemikler oldukça önemli ve dinamik bir organdır. Kemik; sürekli kaybedilip ve yeniden yapılanan bir yapıya sahiptir. Kemik dokusu yapısal olarak maksimumum düzeylere ulaştıktan sonra yaşlanmış kemiğin yeniden yapılanmaya geçip tamiri yapılır. Bundan dolayı kemik yenilenmesini sağlamak için özellikle alınması gereken mineral ve vitaminler kalsiyum ve fosfordan sağlar. Kemik rahatsızlığı sadece kadınlara özel bir rahatsızlık değildir. Vücutta oluşan osteoporoz sıklığı erkekler ve kadınlar açısından benzerlik gösterir.

Kişinin kemik sağlığı için; yeterli kadar protein, doğal ve dengeli beslenme yer almalıdır. Ayrıca, D vitamini, kalsiyum ve fosfor da yeterli miktarda alınması gerekir. Uzmanlara göre beslenmenin yanı sıra uyku ve egzersizde oldukça önemlidir.

KEMİK ERİMESİNE İYİ GELECEK BESİNLER VE TAKVİYELER NELERDİR?

1.       D vitamini: Kalsiyum insan vücudu tarafından emilimi artırarak, kemik sağlığına iyi gelir. Güneşe maruz kalmak, ton balığı gibi yağlı balıklar ve süt gibi D vitamini içeren besinler tüketmek kemik sağlığı için oldukça önemli bir besinlerdir.

Damaların temizlenmesine yardımcı olan en güçlü besinler nelerdir? Damaların temizlenmesine yardımcı olan en güçlü besinler nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri!2.       Protein: Protein, kişilerin kemik yapısını korumasına ve yenilenmesine yardımcı olan bir takviyedir. Balık, et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri ve baklagiller gibi protein kaynaklı besinleri dengeli bir şekilde tüketmek kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

3.       Fosfor: Kemiklerin yapısında bulunan önemli bir mineraldir. Et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri, tam tahıllı gibi besinler fosfor açısından zengin kaynaklardır. Bu da kemik sağlığını düzenlemeden oldukça etkilidir.

4.       Kalsiyum: Kemiklerin sağlamlığını koruması açısından oldukça önemli bir mineraldir. Yoğurt, süt, peynir, brokoli gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

5.       Magnezyum: İçinde bulundurduğu mineraller sayesinde kemik yoğunluğunu artırır ve kemik sağlığını korur. Tam tahıllı ürünler, fındık, badem ve yeşil yapraklı sebzeler magnezyum açısından oldukça zengin besinlerdir.

Bu gıdaları dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmek, kemik sağlığını korumak için önemlidir. Ancak, kemik erimesi gibi tıbbi durumlar için bir uzmana danışmak her zaman daha önemlidir.