Hastalığın kendine özgü bir belirtisi yoktur. Boy uzunluğunda kısalma, yaygın vücut ve sırt ağrısı, travma içermeyen kemik kırıkları osteoporoz belirtileri arasında sayılabilir. Uz. Dr. Ayşe Yener Güçlü “20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü” nedeniyle, osteoporoz hakkında merak edilenleri paylaştı.

Kemik sürekli olarak parçalanan ve yenilenen canlı bir dokudur. Osteoporoz, yeni kemik oluşumunun eski kemik kaybına ayak uyduramaması durumunda ortaya çıkar. Osteoporoz tüm ırklardan kadın ve erkekleri etkiler. Ancak beyaz ve Asyalı kadınlar, özellikle de menopozu geçmiş yaşlı kadınlar en yüksek risk grubunda yer almaktadır. İlaçlar, sağlıklı beslenme ve ağırlık kaldırma egzersizleri kemik kaybını önlemeye veya zaten zayıf olan kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir.

OSTEOPOROZ AŞAĞIDAKİ GRUPLARDA GÖRÜLEBİLİR;

- Genetik yatkınlığı olanlarda - Tiroid ve paratiroid hastalarında - Adrenal bez hastalıklarında - Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımında - İleri derecede böbrek yetmezliği olan kişilerde

KEMİK ÖLÇÜMÜ YAPTIRMAYI İHMAL ETMEYİN

İnanılmaz kaza: Ankara’da çöp kamyonu evin çatısına düştü! İnanılmaz kaza: Ankara’da çöp kamyonu evin çatısına düştü!

Osteoporozun en sık görülme yerleri olan el, bilek, kalça ve omurga bölgelerinden yapılan kemik yoğunluk ölçümü yani DEXA ölçümü ile tanı konmaktadır. Bunun yanında hastalığın sebebinin araştırılması ve seyrinin belirlenmesi amacıyla kan ve idrar tahlilleri istenebilir. Osteoporoz tedavisi olan bir hastalıktır. Tanı sonrası tedavi başlanan hastalar düzenli kontrollerini aksatmamalı ve yıllık DEXA ölçümlerini yaptırmalıdır. Bu sayede olabilecek yan etkilerden ve kemik kırılması riskinden korunma sağlanabilir.

Osteoporoz riskini azaltmak için bunlara dikkat edin; 1. Düzenli ve dengeli beslenin 2. D vitamini ve kalsiyum takviyeleri kullanmayı ihmal etmeyin 3. Haftada 2-3 gün ortalama 30 dakika tempolu yürüyüş yapın 4. Yük bindirici ve kas kuvvetlendiren egzersizler yaparak kaslarınızı kuvvetlendirin 5. Sigara ve alkol kullanmayın 6. Osteoporoz riski oluşturabilecek ilaçlardan kaçının 7. Kronik hastalığınız varsa takip ve tedavisini aksatmayın

ERKEN MENOPOZA GİRENLER DİKKAT!

Erken menopoza giren kişilerin, birkaç ay boyunca kortikosteroid kullananların ya da ebeveynlerden herhangi birinde kalça kırığı olanların osteoporoz konusunda bir uzmana başvurması önemlidir. Osteporoz tedavisi hastanın yaşı, cinsiyeti, eşlik eden hastalıklarının olup olmadığı ve hastalığın şiddeti göz önünde bulundurularak planlanır. Daha hafif belirtilerin görüldüğü durumlarda vitamin ve mineral destekleri bir uzman tarafından önerilebilir. Hastalığın şiddetine göre kemik yapımını artırıcı ya da yıkımını önleyici tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

Kaynak: Haber Merkezi