Patolojik yalan söyleme hastalığı! Patolojik yalan söyleme hastalığı!

Ayrıca Yenipazar, güneş hassasiyeti oluşmaması açısından kış aylarında yapılması gerektiğini söyledi.

 İstenmeyen görünüme sebep olan yüzdeki kılcal damar ve kızarıklıklar estetik açısından kötü bir görünüme neden oluyor. Genellikle kadınlarda otaya çıkan bacak bölgesindeki varisler hem estetik hem de sağlık açısından bireyi rahatsız ediyor.   İstenmeyen görünüm sebebiyle birey elbise ya da etek giymekten uzaklaşıyor.  Lazer yöntemi ile kılcal damar ve Nd Yag lazer tedavisi ile başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Denizli Özel Odak Hastanesi’nde Dermatoloji Uzmanı Gizem Kocabaş Yenipazar; bacaklardaki ince varislerin, gül hastalığı (Rozasea), yüzdeki ince kılcal damar ve kırmızı yüz tedavisinde kozmetik işlem olan Nd Yag lazerin sonucunun başarılı olduğunu söyledi.

Kremlerle ve ilaç tedavisiyle varislerin ve kılcal damarların giderilmediğini ifade eden Dr. Gizem Kocabaş Yenipazar, uzun dalgalar ile boyunda atım sağlayan Nd Yag lazerin derin dokulara inmesiyle damardaki kan pigmentlerine etki ettiğini belirtti.  Lazer tedavisinden bir süre sonra güneşten korunmak için güneş koruyucu kullanmak gerektiğini söylen Yenipazar, bu sebeple tedavinin kış aylarında yapıldığını söyledi.

Dr. Gizem Kocabaş Yenipazar, şu bilgileri açıkladı:

“Kılcal damar ve varis görüntüsü sadece estetik açıdan değil sağlık açısında ele alınması gereken bir sağlık durumudur. Nd Yag lazeri özellikle güneşe bağlı kılcal damar belirginleşmeleri, burun üzerinde ve burun kenarlarında oluşan ince kılcal damarların tedavisinde, burunda, yanakta, alında ve çenede kızarıklıkla giden Gül Hastalığı’nda (Rozasea) tedavisinde  kullanıyoruz.

Kırmızı yüz rozasa hastalığında hastaların şiddetli yanma kaşıntı atakları meydana geliyor. Baharatlı, acı, ekşi yediklerinde, sıcak yemek, sıcak çay kahve tüketildiğinde, güneşli ortamda fazla durulduğunda yanma daha fazla oluyor. Nd Yag lazer uygulamasında amacımız onları baskılamak olup damar yapılarının tekrarlayan ataklarla daha da oturmasını önlemektir.

Bacak Varislerinde Lazer Tedavisi

Ayrıca ayakta fazla durmaya bağlı olarak ya da genetik özelliklere bağlı olarak oluşan  bacaklardaki ince varislerin tedavisinde de Nd Yag lazer kullanıyoruz.  Onları yok etmeye yönelik kozmetik bir işlemdir. Gebelerde hormonal aktif dönemde oluşabilen çilek benleri dediğimiz kırmızı benler ve damarlanmaların tedavisinde de (gebelikten sonra) Nd Yag lazer uygulanıyor. Kişiden kişiye değişmekle birlikte; 6 hafta aralıklarla 4-6 seans uygulama yapıyoruz. Damarlanmalar ve varisler küçülerek yok oluyor.  Tek seansta bile etkinliğini görüyoruz. Örneğin örümcek benlerini tek seansta geçiriyor.  Yaygın damarsal oluşumlar olan varislerde ise birkaç seans gerekiyor.

Can Yakıcı Bir İşlem Değil

Diğer lazer yöntemlerine kotarizasyona göre iz kalma olasılığı daha az. Konforlu bir tedavi. Ağrılı can yakıcı bir işlem değil. Lokal anesteziye bile gerek olmadan uygulama yapılıyor. İşlem sonrası hasta günlük yaşantısına dönebiliyor. Damara atış yapıldığı için deri altında hafif kanama olabiliyor. Birkaç gün kızarıklık ve ödem olabiliyor. Güneş koruyucu dışında bir ilaç kullanmak gerekmiyor.

Nd Yag lazer uygulamaları yüzde 70-80 oranında etkili oluyor. Hafif lezyonlarda yüzde 100 sonuç alıyoruz. Tabii tekrar damar yapılarının gelişmemesi için sonrasında mutlaka güneşten korunmak gerekiyor. Aksi takdirde tekrarlayabiliyor.

Kullandığımız cihaz Cutera Exel HR dediğimiz başlığında kendinden soğutma özelliği bulunan, bu sayede ağrı yanma gibi yan etkilerin en az seviyede hissedilmesini sağlayan bir cihazdır. Nd Yag ve Alexandirite  lazeri kombine olarak barındıran bir teknolojiye sahip. Bu cihazla sadece kılcal damar görünümünü yok etmiyoruz; dirençli siğillerin ve tırnak mantarının tedavisinde de elimizi çok güçlendiren bir cihaz. Ayrıca farklı modlarda derideki kollajen üretimini uyararak cilt gençleştirme antiaging amaçlı da kullanabiliyoruz.

Kaynak: Haber Merkezi