Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamuda tasarruf tedbirlerinin kararlılık ile uygulanacağını ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin devam edeceğini söyledi. Katıldığı istişare toplantısında yaptığı sunumda ekonomik programın sorun yaşanmadan ilerlediğini söyleyen Bakan Şimşek, enflasyonun düşürülmesi için yeni adımlar atıldığını aktardı.

Şimşek, milletvekillerinin de tasarruf tedbirlerini dikkate alarak hareket etmesi gerektiğinin altını çizerek, yatırım ödeneklerinde %15 oranında kesinti yapılacağını ve fiziki ilerlemesi %75’ten fazla olan yatırım projelerine öncelik verileceğini aktardı. Ayrıca Bakan Şimşek, kamu yatırım programına yeni proje alımı olmayacağını da vurguladı.

Yıl sonu dolar kuru ne kadar olacak? Yıl sonu dolar kuru ne kadar olacak?

Şimşek, kripto varlıklardan ve borsada yapılan işlemlerden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesine yönelik yeni düzenlemelerin de yolda olduğunu açıklayarak: “Dünyada da böyle, bir gelir elde ediliyorsa bunun vergisi de olmalı. Kripto varlıklar, borsada işlem gören varlıklar, yatırım fonları vb. bunların disipline edilmesi lazım” dedi.

 Ekonomi Gazetesi yazarı Abdullah Tolu,torba yasanın Kurban Bayramı’ndan önce Meclis’e geleceğini, Temmuz ayı öncesinde de yürürlüğe gireceğini belirtti.  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından şirketlerini zarar eden ya da zarar etmiş gibi gösteren vergi mükelleflerinin de incelemeye alınacağını belirtti. Bu mükelleflerin başkalarına ait IBAN hesaplarıyla POS cihazlarını kullanıp kullanmadığının ortaya çıkarılacağını vurgulayan Tolu, sosyal medya üzerinden yapılan lüks hayat paylaşımlarının da denetleneceğini aktardı. Tolu, "Sosyal medya platformlarında yaşadıkları lüks hayatlara ilişkin paylaşım yapan ancak vergi mükellefiyeti bulunmayan ya da vergi mükellefi olmakla birlikte hiç vergi ödemeyen veya yaşadığı hayata paralel vergi ödemeyenler maliyenin radarında. Bunlarla ilgili olarak banka hesapları ile mal varlıkları sorgulanacak ve lüks hayatları hakkında 'izah' istenecek. Lüks hayatının gelirini açıklayamayanlara çeşitli aşamalardan sonra cezalı vergi tarhiyatı yapılacak ve vergi ziyaı cezası kesilecek. Bu da kaçırdıkları tespit edilen verginin bir katı tutarında. Aynı şekilde sosyal medya fenomenlerinin lüks hayatları da vergi incelemesine tabi tutulacak." dedi.

Editör: Haber Merkezi - SK