Kripto para piyasası son günlerde en caf caflı dönemini yaşıyor. İlk önce 35 bin dolar civarına çıkan Bitcoin daha sonra piyasadaki yeni süreçlerin etkisiyle birlikte 37 bin dolar seviyesini test ederek 1,5 yılın en yüksek seviyesini gördü.

ŞOK hafta sonu Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! ŞOK’ ta fırsat ürünleri ŞOK hafta sonu Aktüel Ürünler Kataloğu yayınlandı! ŞOK’ ta fırsat ürünleri

Milliyet'in haberine göre; Bitcoin’de aylık bazda kazanç yüzde 30’u aşarken, sene başından bu yana getiri ise yüzde 120’nin üzerinde.

Bloomberg ETF analistleri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) beklemedeki ETF başvurularını onaylaması için 8 günlük bir periyoda girildiğini belirterek “Onaylar bu ay gelmese bile 10 Ocak’a kadar onay ihtimalinin hala yüzde 90 olduğuna inanıyoruz.” dediler.

İŞTE PİYASADAKİ YÜKSELİŞİN ANA NEDENİ!

Peki bu gelişme piyasayı nasıl etkiledi, bu hafta Bitcoin onayı bekleniyor mu? Yıl sonu tahmini ne? Piyasaya dair tüm merak edilenleri CoinTR CEO’su Ali Eşelioğlu tek tek anlattı. Eşelioğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Bitcoin 12

“Bitcoin fiyatındaki yükselişin ana nedenleri olarak geçtiğimiz haftalardan beri devam eden ETF başvurularının onaylanmasına dair gelen haber akışı ve piyasada onaya dair gelişen beklentiler olduğunu söyleyebiliriz.

Dün gece yaşanan yükselişin nedeni de aynı şekilde Bloomberg ETF analistleri, James Seifert ve Eric Balchunas tarafından ETF onayına dair sona yaklaşıldığı ve spot ETF başvurularının büyük ihtimalle 2024 Ocak'a kadar onaylanacağı şeklinde gelen açıklamalardan kaynaklanmaktadır.

 ‘HABERLER ŞİMDİDEN FİYATLANDI’

Bitcoin'in aylık bazda yüzde 30'un üzerinde yükseliş yaşadığını göz önünde bulundurduğumuzda, piyasanın ETF haberlerini şimdiden bir miktar fiyatladığını söyleyebiliriz.

 ‘PİYASADA TERS YÖNLÜ HAREKET DE OLASI’

Kısa vadede gelecek bir onay haberinin piyasayı daha da yukarı taşıması ve bir sonraki direnç seviyesinin test edilmesi mümkün görünmektedir.

Fakat beklenen düzeyde olumlu bir haber gelmemesi durumunda piyasanın erken fiyatlamadan kaynaklı ters yönlü hareket etmesi de olası olduğundan yatırımcıların bu dönemlerde risk iştahlarını sınırlamalarını tavsiye ediyoruz.

YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?

Son haftalarda gelen olumlu ETF haberleri sonucunda kripto para piyasasında olumlu bir havanın oluştuğunu gözlemliyoruz.

Beklenen ETF onaylarının ve piyasaya dair diğer olumlu haberlerin gelmesi durumunda yükselişin devamını beklememiz mümkün.

BITCOIN’DE YIL SONU TAHMİNİ NE?

Son yükselişler sonrası kar realizasyonu ve düzeltme hareketlerinin görülme ihtimali söz konusu. Bu durumda 34.000-39.800 arası dalgalanma yaşanma potansiyeli yüksek.

Ancak önümüzdeki günlerde yaşanabilecek fiyat hareketlerinin, olumlu haberlerde gecikme olması veya bazı olumsuz haberlerin yer alması durumuna göre şekilleneceğini söyleyebiliriz.”