Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından mart ayına ait faiz kararının açıklanmasıyla birlikte merak edilen pek çok konu gündeme gelmiştir. Dolar, altın, borsa ve banka mevduat faizi yatırımcılarının dört gözle bekledikleri Mart ayına ait Merkez Bankası faiz kararına yönelik beklentiler ekonomistler tarafından açıklanmıştı.

AA Finans tarafından gerçekleştirilen ankette ekonomistlerin beklentilerine yer verilirken, anket sonucunda politika faizlerinin sabit kalmasına ilişkin beklentiler dikkat çekmekteydi.

Güncel bir şekilde takip edilen piyasa verilerinde beklenen kritik faiz kararının ardından yatırımcıların yorumları merak edilmektedir. Şubat ayındaki faiz beklentilerine benzer şekilde yüzde 45'te sabit kalan oranların, Mart ayında nasıl değiştiği ve hangi seviyelerde olduğu incelenmektedir. Merkez Bankası tarafından Mart ayına yönelik açıklanan faiz kararı merak edilmektedir.

Merkez Bankası Faiz Kararı Nasıl Açıklandı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan politika faiz oranlarında sürpriz karar çıktı. Açıklanan yüzde 50’ye yükseltilmesi kararının ekonomistler ve yatırımcılar açısından değerlendirmeleri araştırılmaktadır.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinde görülen yüzde 0,28’lik değer ile birlikte 8.955,12 puan kazançla tamamlandığı belirtilmektedir. Gözlerin Merkez Bankası tarafından açıklanacak politika kararlarına çevrilmesiyle birlikte, AA Finans anket sonuçlarına göre beklentilerin sabit tutacağına yönelik olduğu belirtilmektedir.

Dolar/TL bazında bakıldığında ise bir önceki güne göre yüzde 0,4 düşüşle 32,2170’ten tamamlanırken, bugün ise bankalar arası piyasa açılışıyla 32,4150 seviyesinde olduğu görülmektedir.

Dolara ve Enflasyona Yönelik Beklentiler Yükseldi

Merkez Bankası tarafından paylaşılan piyasa katılımcıları anketi sonuçlarına yıl sonuna yönelik enflasyon beklentisinin 42,96'dan yüzde 44,19'a yükseldiği, Dolar/TL beklentisinin ise 40,02'den 40,53'e çıktığı aktarılmıştır. Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisini aktaran katılımcılar 40,02 TL olan bir önceki anket sonucuna nazaran, bu anket sonucunda 40,53 TL şeklinde belirtmiştir.

Döviz kuru beklentisine bakıldığında ise 12 ay sonrasına yönelik 41,15 TL olan beklentinin, yeni anket sonucunda ise 42,79 TL olarak gerçekleştiği belirtilmektedir.

Et ve Süt Kurumu ete zam yaptı Et ve Süt Kurumu ete zam yaptı

Yıl sonu cari işlemler açığı beklentisinin geçen yıl oranı 34,6 milyar dolar iken, yeni dönemde 33,3 milyar dolara indiği aktarılmıştır.

Gelecek yılda bu tahminlerin 31,8 milyar dolara gerilediği de görülmektedir.