Meteorolojiden uyarı! Kuvvetli yağışlara ve kuvvetli rüzgara dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyurulara göre, 11 Mayıs Cumartesi günü kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgâr ve toz aşımı uyarısı yapıldı.

Meteoroloji’den alınan verilere göre:

“Hava Sıcaklığı: Yağışlı hava ile birlikte batı kesimlerden başlayarak, iç ve kuzey kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı tahmin edilmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞLAR

Hava Durumu 11.05. 2

Yağışların; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya çevrelerinde yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR

Rüzgârın, Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat), İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da güney yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (70-100 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ AŞIMI

Hava Durumu 11.05 1

Doğu kesimlerde toz taşınımı görüleceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” Uyarısında bulundu.

29 İLE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, cumartesi günü için 29 ile sarı kodlu uyarıda bulundu.

Sarı kodlu uyarılan iller şöyle:

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Adana, Kayseri, Tokat, Sivas, Malatya, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Van ve Hakkari

Erzincan Hava Durumu 11.05 1

BÖLGE BÖLGE HAVA DURUMU

Marmara'da cumartesi yağmurlu bir gün. Yağış özellikle Balıkesir-Sakarya arasında gök gürültülü ve zaman zaman şiddetli olacak. Poyraz bölge genelinde çok kuvvetli ve soğuk esiyor, Hissedilen sıcaklık 12-13 derecelerede.

İç Anadolu'da sağanakların etkisinde kalacak. Eskişehir çevresinde hava serin. Kayseri civarında ise bir gün daha kuvvetli lodos var. Pazardan itibaren sıcaklık bölge genelinde düşüyor. Eskişehir 16, Konya 20, Kayseri 22 derece.

Ege'de yağış erken saatlerde ve daha çok iç kesimlerde. Pazar çoğu şehirde yağmur ara verecek. Rüzgar kuzeyden sert ve soğuk esiyor. Denizli 19, Manisa 17, Kütahya 15, Muğla 18 derece.

Akdeniz'de bölge genelinde sağanak geçişleri görülecek, pazar yağış daha şiddetli. Çöl tozu yoğunluğu adana civarında yine fazla. Adana 29, Mersin ve Kahrmaanmaraş 26, Isparta 20 derece.

Karadeniz'de cumartesi özellikle Bolu-Kastamonu-Samsun arasında sağanak yağmur zaman zaman kuvvetli olacağından günlük hayatı olumsuz etkileyebilir.  Bolu ve Zonguldak 16, Trabzon 20 derece.

Doğu Anadolu'da Malatya-Erzincan- Erzurum-Kars boyunca şiddetli sağanak sel ve su baskınlarına neden olabilir, tedbirli olunmalı, Güneydoğu'da çöl tozu yoğunluğu arttı, hafif yağmur geçişleri çamur olarak düşecek. Gaziantep 25, Diyarbakır 24, Erzurum 15, Erzincan 17, Malatya 23 derece.

Korku dolu anlar :Bir metre ötelerine yıldırım düştü Korku dolu anlar :Bir metre ötelerine yıldırım düştü