Tüm migren belirtileri yaşamı olumsuz etkiler. Sinüzit migren belirtileri nelerdir ve olup olmadığını nasıl anlarız diyenler için semptomlar burun bölgesinde daha belirgin olarak görülür. Strese bağlı migren ağrısı nerelere vurur, bu en çok baş ve çevresinde görülür. Merak edilen bir diğer nokta ise migren atağı belirtileri neler sorusudur. İlk migren atağı belirtileri nasıl ortaya çıkar? Göz migreni belirtileri arasında neler bulunur?

MİGREN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Migren, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) baş ağrıları olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Vakaların %90'ı birincil baş ağrılarına sahipken, %10'luk bir kısım ise ikincildir. Sekonder migren tipi başka bir hastalığa bağlı olarak gelişen türdür. Hastayı günlük işlerinden bile alıkoyan bu baş ağrıları saatlerce sürebilir. Migrenin tüm belirtileri ise şu şekildedir:

Baş ağrısı (özellikle başın arka kısmı, alın ve kulakların arka kısmı)

Mide bulantısı

Karın kısmında şişlik

Işığa karşı hassasiyet

Kokuya karşı duyarlılık

Depresif ruh hali

Unutkanlık

Kafa karışıklığı

Konsantrasyon bozukluğu

Uyuma isteği

Aşırı neşeli veya aşırı durgun olma hali

Artan iştah

Su içme isteği

MİGREN NEDİR VE NEDEN OLUR?

Her insanda meydana gelme nedeni farklı olan migren, beynin içinde yer alan kan damarları ile sinirlerde oluşan değişimlerden dolayı ortaya çıkan baş ağrısıdır. Bu rahatsızlığa sahip olan hastalar, dışarıdaki uyaranlara karşı oldukça hassastırlar ve bunlar baş ağrısını tetikleyen unsurlardır. Örneğin stresten kaynaklanan migrende, ağrılar genellikle alın ve şakaklarda yoğunlaşır. Ayrıca kafada ağırlık hissi, boyun ve omuzlarda hassasiyet görülür. Günümüzde yaygın görülen sağlık problemlerinden biridir. İnsanların %90 gibi büyük bir kısmı, migren kaynaklı baş ağrısı çekmektedir. Cinsiyet ve yaş aralığı fark etmeksizin birçok kişide görülür. Ancak genel olarak ergenlik dönemi ile başlar. Migrene zemin hazırlayan ve atakları tetikleyen faktörler arasında aşağıdakiler bulunur.

Aşırı kafein tüketimi

Saç dolanması ve keçeleşmiş saç sorununu bu yöntem ile çözebilirsiniz.. Saç dolanması ve keçeleşmiş saç sorununu bu yöntem ile çözebilirsiniz..

Alkol kullanımı

Uzun süre aşırı parlak ışıklara maruz kalma

Yüksek oranda yağ içeren işlenmiş gıdalar tüketme

Kadınlarda regl ve hamileliğe bağlı olarak oluşan hormonal düzensizlikler

Aşırı stres ve gerginlik

Vücudun fiziksel aktiviteye bağlı olarak aşırı yorulması

Uyku düzensizliği (çok uyumak veya uykusuz kalmak)

Bazı ilaçların yan etkileri (oral kontraseptifler ile tansiyon ilaçları)

Yoğun olarak parfüm, duman, benzin, boya vb. kokulara maruz kalma

Hava değişimleri (aşırı soğukluk veya aşırı sıcaklık)

Kaynak: Haber Merkezi