CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç Aştın madeni  Meclis Araştırma Komisyonu’na Sedat Cezayirlioğlu’nun dinlenmesi için müracaatta bulundu.

Yazın gelmesiyle Erzincan'da bisiklet satışları patladı Yazın gelmesiyle Erzincan'da bisiklet satışları patladı

Erzincan’ın İliç İlçesinde 13 Şubat 2024 tarihinde meydana gelen toprak faciasının ardından kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda divan üyeliği görevinde bulunan Sarıgül, hazırlanan raporlarda aynı zamanda  Sedat Cezayirlioğlu’nun dinlenmesi için de öneride bulundu.

Sarıgül  Meclis Araştırma Komisyonu çalışmaları ve gelinen nokta hakkında bilgiler verdi: “Salı günü tekrar hocalarımızı dinleyeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarından sendikaları dinleyeceğiz.

Sayın Sedat Cezayirlioğlu’nun dinlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu’na müracaatta bulundum. En son bunları dinledikten sonrada, artık nihaiyi raporumuzu vereceğiz. Umarım rapor üzerinden 22 milletvekili çeşitli siyasi partilerden parlamentoda ki grup sayısına göre umarım ki tam olarak bir uzlaşma ile güzel bir rapor hazırlarız. Tabi uzlaşmada olmasında biz CHP olarak muhalefet şehrimizi de koruruz. Bizim orada istediğimiz olay şu, dünyanın birçok noktasında maden çıkarılıyor olay olmuyor da biz de neden olay oluyor. Burada üst üste neden olay oldu. Gerek bilir kişi raporu gerekse meclis araştırma komisyonunda bunarı çok detaylı bir şekilde görüşüyoruz. Ama muhtemelen tahmin ediyorum ki Temmuz ayı içerisinde raporumuzu sunacağız. O çalışmalar devam ettiği için bende ilk defa muhalefet partisi olarak başkanlık divanındayım. Bu konuda sorumluluk gereği daha fazla bir açıklama yapmayayım. Ama en iyisini en doğrusunu, özellikle sağlıklı çevre, sağlıklı doğa, yer altı zenginliklerimizim korunması güvenirli madencilik nasıl yapılır. Bunlar üzerinde çeşitli üniversitelerle, akademisyenlerle görüşüyoruz. Ama bilesiniz ki 9 canımız bizim yüreğimizi parçalamıştır. 9 tane canımız bilir kişi raporlarına baktığımız zaman çok üzüntülü sonuçlar ortadadır. Bölge halkı ile konuşuruz. İlçe başkanları ile konuşuyoruz. Bölgede ki teknik adamlarla konuşuyoruz. Biyoloji mühendislerle konuşuyoruz. Jeoloji odası ile konuşuyoruz. DİSK ile, Türk İş’le, Hak İş’le, sendikalarla toplantı yapacağız. çalışma güvenliği konusunda koşulların daha nasıl iyi olması gerektiği koşullarında detaylı bir araştırma yapıyoruz.” Dedi.

 

Editör: Haber Merkezi - A