Çamaşır yıkamada kullanılan deterjanlar ve yıkama suyunda bulunan kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller zamanla çamaşırların dokusunda birikerek bu çamaşırların sertleşmesine neden olabilir. Sertleşmiş çamaşırlar ve havlular kullanırken rahatsızlık yaratabilir, özellikle bebeklerin ve küçük çocukların bu durumdan etkilenmemesi önemlidir. Piyasada bulunan çeşitli çamaşır yumuşatıcıları ise içerdikleri kimyasallar nedeniyle sağlık riski taşıyabilirler.

Bu nedenle, kimyasal içeren çamaşır yumuşatıcılarının yerine doğal ürünler kullanılması önemlidir. Evde doğal bir çamaşır yumuşatıcı hazırlamak oldukça kolaydır ve sağlıklı bir alternatif sunar. İşte evde doğal çamaşır yumuşatıcı yapmanın basit bir tarifler;

1.       Sirke ve Esansiyel Yağ Tarifi:

Malzemeler:

·         2 su bardağı beyaz sirke

·         2 su bardağı su

·         10-15 damla lavanta veya limon esansiyel yağı (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Su ve sirkeyi büyük bir kapta karıştırın. İsteğe bağlı olarak esansiyel yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı temiz bir sprey şişesine doldurun. Çamaşırlarınızı yıkarken durulama aşamasında bu karışımdan kullanın.

2.       Doğal Sabun ve Karbonat Tarifi:

Malzemeler:

·         1 su bardağı rendelenmiş doğal sabun

·         1 su bardağı karbonat

·         1 su bardağı sıcak su

·         10-15 damla tercih ettiğiniz esansiyel yağ (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Sıcak suyu bir kaba alın ve rendelenmiş sabunu ekleyerek karıştırın, erimesi için bekleyin. Karbonatı ekleyin ve iyice karıştırın. İsteğe bağlı olarak esansiyel yağ ekleyin ve karıştırın. Karışımı temiz bir şişeye dökün ve hazır hale getirin. Çamaşırlarınızı yıkarken deterjan gözüne çeyrek ya da yarım su bardağı bu karışımdan ekleyin.

3.       Beyaz sirke ve Tuz Tarifi:

Malzemeler:

·         1 su bardağı beyaz sirke

·         1/2 su bardağı tuz

·         1/2 su bardağı su

Erzincanlı genç yaşta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti Erzincanlı genç yaşta kalp krizi sonucu hayatını kaybetti

·         10-15 damla esansiyel yağ

Yapılışı:

Sirke, tuz ve suyu bir tencerede karıştırın ve kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için bekleyin. Soğuduktan sonra esansiyel yağ ekleyin. Karışımı temiz bir kavanoza dökün ve kullanmaya hazır hale getirin. Çamaşırlarınızı yıkarken deterjan gözüne çeyrek ya da yarım su bardağı bu karışımdan ekleyin.

Bu tariflerden herhangi birini kullanarak, çamaşırlarınızı yumuşacık ve kokulu hale getirebilirsiniz.