Ne akaryakıt ne de ÖTV, bu sefer araç sahiplerini üzecek olan şey sigorta zamları. Yaklaşık olarak 28 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren sigorta zamları, herkesin cebini yakacak gibi görünüyor. Bu zam, araç sahiplerinin cüzdanlarını sıkıntıya sokabilir. İşte ayrıntılar haberimizde...

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT! BENZİN VE MOTORİNDEKİ ZAMLARLA YOLA ÇIKMADAN ÖNCE İKİ KEZ DÜŞÜNÜN

Araçlarıyla seyahat etmeyi planlayan sürücüler dikkat! Sigortacılık sektöründe yaşananlar, yaklaşık 28 milyon araç sahibini etkiliyor. Sigortacılık sektörü, trafik sigortasında serbest tarife uygulanmasını talep ediyor. Bu tarife kabul edilirse, sigorta fiyatları büyük ölçüde artabilir. Sektörün önde gelen isimleri, serbest tarifeye geçilmesini istiyor. Eğer bu uygulama hayata geçerse, milyonlarca araç sahibi yüksek zamlarla karşı karşıya kalabilir.

Son zamanlarda bu ay içinde, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, gelecek olan uygulama hakkında şunları söyledi:

"Şu ana kadar yeni düzenlemenin 30 maddesini tamamladık. Yeni yasayla birlikte sektör biraz daha rahatlayacak. Amacımız serbest fiyatlandırmaya geçmek. Bu daha sağlam bir temele oturması için Sürücü Sicil Belgesi altyapısını oluşturuyoruz. Serbest tarifeye geçtiğimizde, sigorta şirketleri müşterilere daha net ve doğru bir şekilde fiyat teklif edebilecek."

Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor

FİYATLARI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Zorunlu trafik sigortasının kapsam ve limitlerini belirleyen yasal düzenlemeler ile trafik sigortası primlerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası prim hesaplaması, araç ve sigortalıya ait bilgiler, aracın kullanım amacı (özel araç, ticari araç, otobüs vs.), ikamet edilen şehir, sigortalının hasar geçmişi gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle benzer profildeki sürücüler arasında dahi farklı fiyatlar ortaya çıkabilir.