Erzincan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada orman yangınlarını sebebinin yüzde 95’ini insanlar olduğunu dile getirdiler.

Erzincan OSB’ye Yeni Gözler… Erzincan OSB’ye Yeni Gözler…

Türkiye’de son haftalarada orman yangınlarında büyük bir artış yaşanıyor. Bu orman yangınlarının sebebi ise insan kaynaklı olduğu ortaya çıkıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangını riskinin artıyor. Erzincan Orman İşletme Müdürlüğü, yangınla mücadele için bir dizi açıklamalarda bulundular. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, orman yangılarına karşı çok ciddi önlem aldıklarını belirten yetkililer 2024 yılında orman yangınlarını engellemek için ciddi çalışmalar yapıldığını söylediler.
Erzincan Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri,”İnsan kaynaklı orman yangınların yüzde yüzü ihmalkârlıktan kaynaklanıyor. Bu nedenle özellikle 15 Ekim’e  kadar insanların yanıcı maddelerle ilgili daha kontrollü olunması gerekiyor. Çünkü bir yangının çıkması için yanıcı madde oksijen ve yakıcı madde gerekmektedir. Yanıcı madde ile oksijen kontrolümüz dışında olduğu için kontrol edeceğimiz ateşin kontrollü bir şekilde şekil de kullanılmalıdır. Bahar aylarının yağışlı geçmesi sebebiyle ormanlarda bulunan ot ve benzeri bitki örtüsü aşırı büyümüş durumda. Özellikle Erzincan merkezde havaların kurak gitmesi ile haziran ayında Terzibaba Mezarlığı üstünde bulunan ve Milli Egemenlik Ormanına dikkat edilmesi gerekiyor. Erzincan halkı bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız ormanlık alanlarda gördükleri duman ve ateşleri kısa zaman içinde Alo 177 Orman Yangın ihbar hattına kısa bir süre içinde bildirmelerini rica ediyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi - FC