Paslanan bıçaklar hijyen ve sağlık açısından büyük bir tehlike oluştururken yalnızca 4 doğal yöntem ile paslanan ve körelen bıçaklarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte bıçakları bilemenin 4 kolay yöntemi…

1. SOĞANLA TEMİZLEME

Paslı bıçakları temizlemek için kuru soğandan yararlanabilirsiniz. Soyup ortadan kestiniz kuru soğanın üzerine pudra şekeri serpiştiriniz. Ardından soğanı bıçağın yüzeyine sürterek ovalayınız. Bıçağı temizleyip kuruladıktan sonra pas lekelerinin azaldığını fark edeceksiniz.

2. PATATESLE PASLARI GİDERME

Patates içerisinde bulunan oksalit asit pas lekelerini çıkarmak için birebirdir. Bıçağı bir patatese sapladıktan sonra 8-10 saat boyunca bekleyiniz. Ardından bıçağa çıkarıp pas lekelerini temiz bir bez yardımıyla siliniz.

3. LİMON SUYU İLE TEMİZLEME

Asidik bir yapısı bulunan limon suyunun temizleme etkisi de bulunuyor. Bir kasenin içerisine limon suyu doldurduktan sonra paslı bıçağı bu su içerisinde 10-15 dakika kadar bekletiniz. Ardından bıçağı çıkarım ovaladıktan sonra pas lekelerinin ortadan kalktığını göreceksiniz.

4. KARBONAT İLE ARINDIRMA

Yoğun yağışlar sonrası istinat duvarı çöktü! Yoğun yağışlar sonrası istinat duvarı çöktü!

Bir bardak su içerisinde bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip karıştırınız. Paslanan bıçağı karbonatlı suda 1 saat kadar bekletirsiniz. Ardından paslanan bıçağı iyice yıkayıp kurulayınız.

Kaynak: Haber Merkezi