Yaz ayları ile birlikte satışlarında artış görülen tek yiyecek karpuz ve peynir oldu. Özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Erzincan Tulum Peyniri bu aralar revaçta…

Erzincan’da uyuşturucu ticaretinden 3 tutuklama Erzincan’da uyuşturucu ticaretinden 3 tutuklama

Yaz ayları ile birlikte yerli ve yabancı turist Erzincan’a gelmeye başladı. Erzincan esnafında yaşanan ufakta olsa hareketlilik memnun etmeye başladı. Kış aylarında iş yapamamaktan yakınan peynir satıcıları şu sıralarda hallerinden memnunlar. Ağır yiyeceklerin tercih edilmediği sıcaklarda uzmanlarda hafif yiyeceklerin sağlık açısından olumlu gelişmeler sağlayacağını dile getiriyorlar. Erzincan’ın meşurları arasında yer alan tulum Peyniri ve karpuz satışlarında olumlu hareketlenmeler yaşandığı bildirildi. Peynir satıcıları, vatandaşlara bir de uyarıda bulunarak, “Kışlık peynir almak isteyen vatandaşlarımız, Eylül ayından sonraya kalmasınlar. Çünkü bu aylardan sonra hem fiyatlar artar, hem de kaliteli peynir bulmak güç olur. Kalitesiz peynirlerle hazırlanan basma peynir ise, kışa dayanmaz,” diye konuştu.

SAHTE PEYNİRLERE DİKKAT

Peynirlerde en sık rastlanan hilelerin başında süt yağının alınarak yerine bitkisel yağ eklenmesi geliyor. Halk sağlığı açısından en çok dikkat edilmesi gereken ve gıda güvenliğini tehdit eden unsurlardan biri de çiğ süt. Çok ciddi sorunlara neden olabilecek riskleri barındırabilen çiğ sütte bruselloz, tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalık mikropların yanında, antibiyotik ve aflatoksin kontrolü de çok önemli.

Bir diğer sık rastlanan hile ise duygusal çağrışımlar yaratarak tüketiciyi yanıltmaya yönelik isimler ve sıfatlar kullanılması. Örneğin köy peyniri, yöresel peynir, öyle olmadığı halde organik denilen peynirler bunlara örnek teşkil eder.

Editör: Haber Merkezi - FC